Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přestaňte se bát a jděte za svými sny, vzkazuje duo WayAway, které vyráží na motorkách na cestu kolem světa

4 minuty radosti
Zdroj fotografie: WayAway

Dva životní partneři Kačka Kadlusová a Fanda Nykl se nedávno rozhodli, že přestanou o svých snech mluvit, ale raději je uskuteční. Na začátku května pár vyráží na cestu kolem světa, přičemž ho čeká asi 22 zemí a více jak 55 tisíc kilometrů. Pokud se expedice podaří, budou prvními Čechy, kteří ujeli takto dlouhou trasu ve dvou na jednom motocyklu. Pár dní před cestou vám přinášíme s těmito dobrodruhy rozhovor.

Kdo z vás dostal nápad procestovat svět?

Popravdě řečeno dnes už ani nevíme, kdo s tím nápadem přišel jako první. Touha cestovat se skrývala v nás obou snad odjakživa. Fanda měl v úmyslu procestovat na motorce Balkán, Maroko, Ukrajinu, Norsko, já zase chtěla procestovat svět s batohem na zádech. Dlouhá léta jsme o cestách snili, až jsme si nakonec vloni v létě řekli, že už nastal ten správný čas vyrazit. Slovo dalo slovo, věci nabraly rychlý spád a my za pár dní konečně vyrážíme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co je cílem vaší cesty?

Chceme si cestu maximálně užít, poznat sami sebe a sáhnout si až na samou hranici svých možností.

Jaká místa či země máte v plánu navštívit?

Na začátku bylo asi 21 zemí, ovšem už teď nám na seznam jedna země přibyla, a počítáme s tím, že se možná během cesty toto číslo ještě o něco navýší. Dělat si detailní plán cesty na rok dopředu je takřka nemožné. Podrobnější plán cesty máme stanovený akorát na Asii, a to kvůli platnosti víz. Evropu vezmeme šmahem. Z Čech vyrazíme na sever do Polska a přes Litvu a Lotyšsko se dostaneme do Ruska. Tam hodláme více méně kopírovat trasu transsibiřské magistrály. Na skok se podíváme také do Kazachstánu a Mongolska. Z Vladivostoku se s největší pravděpodobností přeplavíme do Jižní Korey a odtud pak do Kanady. Pak už budeme více méně improvizovat. Čeká nás USA, Mexiko, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile a Argentina. Jakmile dorazíme do městečka Ushuaia v Patagonii, bude expedice prohlášena za zdařilou.

Na co se nejvíc těšíte?

Já na lidi a jídlo. A taky na divokou přírodu. Fanda na dobrodružství a nutnost spolehnout se sám na sebe.

Čeho se naopak nejvíc bojíte?

Byrokracie na hranicích, medvědů a jedovatých hadů a pavouků.

DSCF3648Inspirovali jste se nějakým příběhem při vymýšlení cesty kolem světa?

Největší inspirací pro nás asi byl cestovatelský seriál Long Way Round z roku 2004 a později také Long Way Down, ve kterém se herci Ewan McGregor a Charlie Boorman vydali na svých cestovních motorkách nejprve na cestu z Londýna do New Yorku, a posléze napříč celou Afrikou. Na tom jsme vyrostli a už tenkrát tajně snili, že v budoucnu podnikneme něco podobného.

Chtěli byste něco vzkázat čtenářům Pozitivních zpráv?

Lidé se často bojí udělat první krok na cestě za svým štěstím, a přitom je mnohdy od splnění velkého snu dělí pouze malý krůček – a tím je samotné rozhodnutí daný sen uskutečnit. A tak bychom všem čtenářům chtěli vzkázat: Přestaňte se bát a jděte za svými sny! Člověk totiž v životě často nejvíce lituje toho, co neudělal.

Mohou naši čtenáři vaši cestu sledovat na internetu?

Původně jsme si chtěli cestovat jen tak sami pro sebe, ovšem kladné reakce našich přátel nás přesvědčily o tom, že by bylo dobré o cestě pravidelně referovat. Poptávka tak vytvořila nabídku a my jsme si zřídili oficiální webové stránky, kam budeme pravidelně přidávat fotky, videa a články z naší cesty. Máme také zřízený profil na Facebooku a na Instagramu. Budeme rádi, když se k nám přidáte.

Související články

Zaručeně zlepší den

Robotický pes osvětluje, jak se zvířata učí chodit

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Nešlape vám mozek, jak má? Pomozte mu „chytrými drogami“ z přírody

Vědci přeměnili staré solární panely na materiál sbírající teplo

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…