Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Překazila vám pandemie dovolenou? Podle vědců i pouhé plánování cest zlepšuje náladu

Zdroj ilustračních fotografií: Freepik

Přestože mnoho z vás letos kvůli koronavirovým omezením na zahraniční dovolenou nepojede, své cesty si můžete alespoň naplánovat. Podle vědců může být totiž příprava cestování, stejně tak jako jiných zážitků, zdrojem lepší nálady. „V určitém slova smyslu začneme výlet „konzumovat“ už od chvíle, kdy o něm začneme přemýšlet,“ vysvětlil výzkumník Matthew A. Killingsworth.

Kvůli pandemii koronaviru uzavřelo mnoho zemí své hranice a je pravděpodobné, že omezení potrvají i přes léto, kdy řada lidí pravidelně vyráží na dovolenou do zahraničí. Mnohým z nich tak letos nezbude, než o moři snít a cestovat prstem po mapě. I to ale podle vědců pomáhá. Z výzkumu, kterému se před šesti lety věnovali vědci ze Spojených států, vyplývá, že lidé, kteří si svoje cesty plánovali dopředu, se cítili lépe jak v sociální, tak v ekonomické či zdravotní oblasti.

Studie se věnovala srovnání požitku ze zážitků a materiálních produktů a tomu, jaké psychologické efekty těmto radostem předcházejí. Vědci zjistili, že odložená radost ze zážitků, zvláště pak ve spojení s cestováním, přináší příjemnější pocit než radost spojená s požitkem z materiálních věcí, ať už je to požitek okamžitý nebo odložený. „Naše budoucnost může být zdrojem radosti, pokud víme, že přicházejí dobré věci, a cestování je obzvlášť dobrá věc, na kterou se lze těšit,“ dodal Killingsworth.

Zdroj: goodnewsnetwork.org, journals.sagepub.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…