Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Překazila vám pandemie dovolenou? Podle vědců i pouhé plánování cest zlepšuje náladu

Zdroj ilustračních fotografií: Freepik

Přestože mnoho z vás letos kvůli koronavirovým omezením na zahraniční dovolenou nepojede, své cesty si můžete alespoň naplánovat. Podle vědců může být totiž příprava cestování, stejně tak jako jiných zážitků, zdrojem lepší nálady. „V určitém slova smyslu začneme výlet „konzumovat“ už od chvíle, kdy o něm začneme přemýšlet,“ vysvětlil výzkumník Matthew A. Killingsworth.

Kvůli pandemii koronaviru uzavřelo mnoho zemí své hranice a je pravděpodobné, že omezení potrvají i přes léto, kdy řada lidí pravidelně vyráží na dovolenou do zahraničí. Mnohým z nich tak letos nezbude, než o moři snít a cestovat prstem po mapě. I to ale podle vědců pomáhá. Z výzkumu, kterému se před šesti lety věnovali vědci ze Spojených států, vyplývá, že lidé, kteří si svoje cesty plánovali dopředu, se cítili lépe jak v sociální, tak v ekonomické či zdravotní oblasti.

Studie se věnovala srovnání požitku ze zážitků a materiálních produktů a tomu, jaké psychologické efekty těmto radostem předcházejí. Vědci zjistili, že odložená radost ze zážitků, zvláště pak ve spojení s cestováním, přináší příjemnější pocit než radost spojená s požitkem z materiálních věcí, ať už je to požitek okamžitý nebo odložený. „Naše budoucnost může být zdrojem radosti, pokud víme, že přicházejí dobré věci, a cestování je obzvlášť dobrá věc, na kterou se lze těšit,“ dodal Killingsworth.

Zdroj: goodnewsnetwork.org, journals.sagepub.com

Související články

Inspirace

Pro roli lídra je nejlepší střední míra charisma

Inspirace

Jak si vylepšit známky ve škole? Strategickým výběrem studijních materiálů

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Inspirace

Úsměv může být účinným pomocníkem při vyrovnávání se se stresem

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu