Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Albrechtice. Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Lidé se stěhují z vesnic do měst. V následku této urbanizace se však vesnice stále více vylidňují a poté i chátrají. Některé proti tomu začaly bojovat a nabídly finanční granty lidem, kteří se do daných míst přestěhují, informuje sever Forbes.

Albinen, Švýcarsko

Albinen. Foto: Wikimedia commons

Albinen se nachází na jihu Švýcarska v kantonu Valais. Na jihu se dotýká Itálie, na jihozápadě pak hraničí s Francií. V důsledku vylidňování žije v této vesnici méně než 250 obyvatel. Za nastěhování dospělým do 45 let nabízí švýcarská vláda 25 tisíc franků, (téměř 700 tisíc korun), za dítě pak zaplatí přes čtvrt milionu korun. Podmínkou je švýcarské občanství nebo povolení k pobytu typu C (ten získáte, když ve Švýcarsku žijete dostatečně dlouhou dobu), koupě domu v Albinenu a pobyt na tomto místě alespoň deset let.

Sardinie, Itálie

Sardinie. Foto: Wikimedia Commons

Okraje Sardinie s pohádkovými pískovými plážemi lákají velký počet turistů. S vnitrozemím už to ale není tak žhavé. Regionální vláda tedy zavedla program na přilákání nových obyvatel. Pokud se nastěhujete do vesnice s méně než 3 000 obyvateli, získáte až 15 tisíc eur (380 tisíc korun). Peníze však můžete využít pouze ke koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Vláda počítá s třemi tisíci grantů.

Presicce-Acquarica, Itálie

Presicce-Acquarica. Foto: Wikimedia Commons

Toto město na jihu Itálie má přes deset tisíc obyvatel a tvoří jej dvě obce. Pokud si v některé z nich koupíte dům a zaregistrujete zde své bydliště, získáte až 30 tisíc eur (760 tisíc korun). Peníze mají opět putovat na investici do bydlení, tedy nákup a renovaci domu.

Ponga, Španělsko

Ponga. Foto: Wikimedia Commons

Ve městečku Ponga na severozápadě Španělska bydlí pouze 600 obyvatel. Na rozdíl od ostatních měst nabízí Ponga bydlení jen Britům. Těm pak dají 2 600 liber (přes 75 tisíc korun), pokud tam budou žít alespoň 5 let, stejnou částku pak obdrží za každé narozené dítě.

Kalábrie, Itálie

Kalábrie. Foto: Wikimedia Commons

Oblast Kalábrie na jihozápadu Itálie také prochází procesem vylidňování. Pokud se přestěhujete do vesnice s méně než 2 000 obyvateli, dostanete až 28 tisíc eur (přes 700 tisíc korun). S věkem se musíte vlézt do 40 let a v této oblasti si najít zaměstnání nebo začít podnikat.

Irsko

Ostrov Arranmore v Irsku. Foto: Wikimedia Commons

Irsko má asi 30 ostrovů, které nejsou spojeny žádným mostem s pevninou. V rámci projektu „Our Living Islands“ nabízí zájemcům 87 600 dolarů (více než dva miliony korun). Podmínkou je však koupě a renovace domu, který byl postaven před rokem 1993 a je prázdný alespoň dva roky.

Města se zvětšují. Je to dobře, nebo špatně?

Významnější urbanizace začala v Evropě na konci 18. století mimo jiné v důsledku průmyslové revoluce. S postupem času byla stále zřetelnější – zatímco před sedmdesáti lety žila ve městech třetina populace, v roce 2014 už to byla více než polovina. Nejčastěji se lidé stěhují za prací, které je v nynější době ve velkých městech více.

Mezi pozitiva poměšťování obyvatel patří obecně vyšší vzdělanost obyvatel (například v Praze má vysokoškolské vzdělání podle ČSÚ téměř 36 % lidí) a jejich kvalifikace a celková modernizace společnosti. Naopak negativy je konzumní styl života, který lidé ve městech často mají díky dostupnosti všech služeb, smog v ovzduší, hluk, přílišná osvětlenost nebo také teplo, které zapříčiňuje hustá městská zástavba bez zeleně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…