Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražskou náplavku oživí autorská čtení. Aktuálně vysílají i online

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Číst si knížky jen tak doma už vás omrzelo? I dnešní doba naštěstí nabízí alternativy. Čerstvou novinkou je pražský projekt autorského čtení českých autorů, který probíhá na smíchovské náplavce. A do vašich domovů se, pochopitelně, dostane online díky videozáznamu.

„Jsem přesvědčený, že kniha je stále nepostradatelná pro vývoj osobnosti a fantazie každého člověka. Věřím, že se nám pro tento projekt podařilo dát dohromady velmi zajímavou skupinu populárních i méně známých domácích autorů a autorská čtení budou mít velmi dobrou úroveň,“ uvedl radní Jan Chabr. Projekt byl v plánu už delší dobu a počítal s živým publikem, nakonec se ho organizátoři místo odložení nebo zrušení rozhodli přizpůsobit stávajícím podmínkám. „Věřím, že si projekt i tak své diváky najde a v dnešní době, kdy je živá kultura nedostupná, to bude o to milejší zpestření. Kdy jindy vzít do ruky dobrou knihu než v době, která nám mnoho důvodů k radosti nepřináší,“ doplnil.

Cyklus čtení odstartovala Alena Mornštajnová. Zdroj: FB Aleny Mornštajnové

Série autorského čtení tuzemských autorů odstartovala ve čtvrtek 4. února s jednou z nejoblíbenějších současných spisovatelek Alenou Morštajnovou. Pokračovat se bude v kobce číslo 17 vždy první čtvrtek v měsíci od 18 hodin. Štafetu si v budoucnu předají třeba Pavla Horáková, Tereza Boučková nebo Michal Viewegh. „Nápad na uspořádání série veřejných čtení upřímně vítám, neboť autorské čtení považuji od začátku své kariéry za nedílnou součást spisovatelské práce. Žádný autor by se neměl čtenářům vyhýbat, už proto, že veřejné čtení je kromě marketingové propagace také skvělý způsob, kterým si autor může okamžitě ověřit kvalitu svého textu,“ řekl právě nejprodávanější český autor. Série chce přitáhnout k četbě knih pozornost široké veřejnosti.

Projekt probíhá i navzdory současné situaci, aktuálně online. Zdroj: FB Aleny Mornštajnové

Kromě projektu Knihy v kobce existují i další cesty k literatuře mimo tu tradiční. Například oblíbený projekt Listování přešel do online podoby a každou středu vysílá živě některé ze svých představení. Knihy si můžete taky poslechnout, a to díky webům, jako je Audiotéka nebo Audiolibrix. Nezastupitelné místo mají i rozhlasové hry, které pravidelně vysílá Český rozhlas, tématu literatury se zároveň věnují některé zajímavé podcasty.

Související články

Společnost

Ulice Prahy rozezní živá hudba a zpěv díky Zpěvomatu

Společnost

Stanice metra Vltavská v novém hávu. Navštivte venkovní galerii i vy

Inspirace

Náplavku pod Rašínovým nábřežím oživí lavičky i galerie

Inspirace

Akce Sculpture Line oživuje celé léto Prahu i Plzeň sochami

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost