Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha má jednu z největších venkovních maleb na světě. Podívejte se, jak vypadá

Zdroj fotografií: David Michálek, František Ortmann, Jiří Šourek

Česká republika slaví další úspěch. Praha se může pyšnit jednou z největších venkovních maleb na světě. Najdete ji u Letiště Václava Havla a nejlépe je vidět při odletu a přistání na hlavní dráze.

Malba (neboli murál) vznikla v květnu tohoto roku. Myšlenku na zkrášlení a vizuální zpestření nejen průmyslové haly, ale i celé industriální zóny přineslo ilustrátorské studio Drawetc. Autorem samotného díla je výtvarník Michal Škapa. Zhotovil velkoformátový murál se jménem Kosmos, který zaujímá celkovou plochu 5 250 metrů čtverečních. Jeho vznik trval 23 dní. Škapa s pomocí šesti asistentů spotřeboval při malbě přibližně čtyři tisíce sprejů.

Murál Kosmos je hledáním paralel v mikrokosmu a makrokosmu. Zkoumá podobnosti malých a velkých struktur, hledá analogie mezi formami živého a neživého světa, mezi tvary v přírodě a v lidském těle,” přiblížil Škapa. Dominantním motivem díla je vizuálně kontaktní modré oko, které ze středu stěny pozoruje hlavní přistávací dráhu letiště. Oko představuje symbol božské podstaty, prozřetelnosti, která dává řád celému vesmíru a vdechuje život. Na obě strany od oka proudí částečky energie, které celý výjev rámují. Putují až k lidské hlavě, jejíž silueta je na začátku celé malby. Hlava znázorněnou životní energii nasává, probouzí se tak její mysl, přehlíží celé dílo a snaží se dát věcem vlastní smysl.

Podívejte se na video sestřih ze vzniku murálu na Letišti Václava Havla v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu