Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence detekuje střelbu a určí typ zbraně. Najde využití ve školách a nemocnicích

Ilustrační foto: Pexels

Umělá inteligence (AI) se stává běžnou součástí našich životů. Svědčí o tom mimo jiné i to, že novinek z této oblasti stále přibývá. Věděli jste třeba, že vědci z ČVUT vyvinuli systém, který pomocí AI detekuje střelbu a určí typ zbraně? Informoval o tom server České noviny. AI také trénovala na dílech téměř 5 tisíc umělců, napsalo Radio Wave, a umí už i dešifrovat každý možný výraz obličeje a emoce, čímž předčí terapeuty, napsal web Earth.

Umělá inteligence může být zdatným psychologem

Lidská tvář je často popisována jako zrcadlo, které odráží naše vnitřní emocionální stavy. V oblasti psychoterapie je pochopení těchto emocionálních vodítek zásadní. Cesta interpretace výrazů obličeje v psychologii sahá do 70. let 20. století, kdy psycholog Paul Ekman propagoval systém kódování, který spojoval základní emoce, jako je štěstí, znechucení a smutek, s konkrétními náznaky obličeje. Analýza výrazů obličeje je však časově náročná. Vědci se proto rozhodli otestovat efektivitu AI při rozpoznávání emočních stavů z videonahrávek. „Chtěli jsme zjistit, zda systémy umělé inteligence dokážou na videozáznamech spolehlivě určit emoční stavy pacientů,“ uvedl doktor Martin Steppan, psycholog z Basilejské univerzity.

Výsledky byly pozoruhodné. Statistická srovnání odhalila vysokou úroveň shody mezi analýzou AI a analýzou tří vyškolených terapeutů. Umělá inteligence zdatně konkurovala lidským schopnostem při posuzování výrazů obličeje a vynikala při odhalování prchavých emocí, jako je krátký úsměv nebo chvilkový výraz znechucení, které terapeuti často postrádají nebo je vnímají pouze podvědomě. Tato zjištění naznačují, že by se umělá inteligence mohla stát šikovným nástrojem v terapii a výzkumu.

Čapek nebo Kupka posloužili jako lektoři umělé inteligenci

Na sociálních sítích koluje seznam téměř pěti tisíců umělců a umělkyň, na jejichž dílech byla trénována umělá inteligence. Jsou mezi nimi třeba Salvador Dalí, Wes Anderson, ale i čeští autoři a autorky. Na seznamu se objevili Toyen, František Kupka, Jan Švankmajer nebo Josef Čapek, Otto Pilný, Jan Zrzavý.

Umělá inteligence pomůže detekovat střelbu a určit typ zbraně

Systém, který pomocí umělé inteligence dokáže detekovat střelbu a určit polohu střelce i odhadnout typ zbraně, vyvinuli vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Akustický detektor dokáže podle vědců odlišit střelbu od falešných poplachů s úspěšností 99 procent. Systém, který je nyní ve fázi prototypu, by měl být využitelný nejen pro speciální vojenské účely, ale i v budovách, jako jsou školy, nemocnice, anebo také v městské zástavbě.

Výzkumný tým se akustickou detekcí střelby zabývá už od roku 2016. Nejnovější verze, se kterou vědci pracují, se skládá ze samostatných měřících jednotek a vzdáleného serveru. Každá z nich má dva mikrofony a neustále monitoruje okolí. Pro určení typu a ráže zbraně využívají odborníci umělou inteligenci, která pracuje s rozsáhlou databází záznamů střelby z různých typů zbraní. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…