Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Picassovo tajemství. Proč začernil původní verzi svého obrazu?

Ilustrační foto: Pexels

Slavný španělský malíř Pablo Picasso i po letech překvapuje restaurátory. Pracovníci z newyorského Guggenheimova muzea při obnově známého obrazu s názvem Le Moulin de la Galette zjistili, že malba měla původně vypadat jinak, informoval server Radio Wave a CNN.

Během technické analýzy, kterou prováděli před zahájením nové výstavy Young Picasso in Paris v Guggenheimově muzeu, objevili psíka, kterého se Picasso nakonec rozhodl začernit. Umělec obraz vytvořil v roce 1900 poté, co přijel do francouzské metropole. Zachycuje na něm slavnou scénu z pařížského tanečního sálu, přičemž dominantou díla jsou tři ženy v kloboucích sedící u stolu. Celou kompozici doplňuje tančící dav. Malý pes se původně nacházel úplně v popředí, ale Picasso se ho rozhodl přemalovat černou barvou, která vytváří dojem klobouku nebo účesu další z dam, která sedí v přední části scény. Zvíře mělo kolem krku uvázanou červenou mašli. Podle historiků se pravděpodobně jednalo o rasu Kavalír King Charles španěl. 

Odhalit změnu a zjistit přesnou podobu psa se restaurátorům podařilo díky rentgenové fluorescenci. Jedná se o speciální techniku, která dokáže mapovat chemické prvky v obraze včetně pigmentů. Podle analýzy Picasso provedl v díle i další změny, jako například prohození některých tanečníků nebo vymalování prázdné židle. Vedoucí konzervátorka obrazů v Guggenheimově muzeu Julie Barten se domnívá, že důvodem přemalování malého psa bylo to, že působil jako rušivý prvek, kdy mohl příliš přitahovat zraky diváků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…