Vincent van Gogh, světoznámý malíř, zemřel v roce 1890. Přesto na výstavě v pařížském Musée d´Orsay zní jeho hlas překvapivě věrohodně. Zarážející je však současný slovník, který umělec používá. Věty za něj totiž tvoří umělá inteligence, informoval server Radio Wave.
„Na této jedinečné výstavě vidíme úžasnou rozmanitost obrazů. Tato práce má velkou váhu, protože je to období, ve kterém ukončí svůj život. Otázka, kterou si každý klade, je proč, a odpověď je, že to prostě nevíme. Cítil, že dokončil své dílo, nebo to byla krize, která byla větší než on?” uvedl kurátor výstavy Emmanuel Coquery.
Van Goghova poslední díla, která jsou předmětem výstavy, vznikla v polovině roku 1890 během jeho pobytu ve vesnici Auvers-sur-Oise. Pobýval tam poblíž svého bratra Thea a staral se o něj doktor Paul Gachet, specialista na „léčbu melancholie”. Za pouhé dva měsíce umělec vytvořil 74 obrazů a 33 kreseb, mezi nimi například slavný tamní kostel, portréty doktora Gacheta a jeho dcery Marguerite. Na výstavě je k vidění také úplně poslední Van Goghovo plátno s názvem Les Racines – Kořeny stromů, které dokončil pouhých 36 hodin předtím, než se zastřelil.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…