Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Krása ukrytá v rokli. Rokling nabízí zábavu a dobrodružství pro celou rodinu

Při roklingu narazíte na spoustu okouzlujících míst. Foto: se svolením Petra Hurty

Mokré kameny, strmé svahy, popadané stromy a bujaré lopuchy – spadnout do rokle by nejspíš nechtěl nikdo z nás. Co tam ale bezpečně sejít, pokochat se její nádherou a příjemně unaveni se vrátit domů?

Rokling je nová aktivita podporující trávení volného času v přírodě. Nápad se zrodil v hlavě Petra Hurty začátkem roku 2020, tedy během koronavirových omezení. Přestože to podle názvu nevypadá, cílí na rodiny s dětmi, pro které může být jedním velkým dobrodružstvím. A to bez nadsázky. Kromě možnosti spatřit mimořádně krásnou přírodu totiž rokling přináší i společně strávený čas nebo radost ze zdolání obtížnějšího terénu.

V rámci prozkoumávání přírody se zároveň mapují zajímavé rokle. Projekt má svoje webové stránky, kde kromě jiného najdete tipy, na co si dát pozor, než do nějaké rokle vyrazíte. Úplným základem jsou pevné boty, hodit se bude také provázek nebo energetická tyčinka. Do batohu přibalte i netypickou výbavu, a to sáček do koše. Většina roklí totiž potřebuje uklidit od různých druhů odpadků, takže můžete spojit příjemné s užitečným a některé z nich rovnou posbírat.

Rokle Kobylská. V kamenitých kaskádách a vodopádech zažijete Valašsko v celé jeho kráse. Foto: se svolením Petra Hurty

Aktuálně je prozkoumáno 13 roklí v oblasti Valašska, nicméně je možné přidávat další místa z celé republiky. Jednotlivé rokle jsou označeny podle stupně obtížnosti – modrou, červenou, nebo černou barvou. U každé najdete její poměrně podrobný popis, údaj o odhadované časové náročnosti a samozřejmě mapu.

Nová aktivita si postupně nachází své místo také na Facebooku. Ve speciální skupině, čítající přes 150 členů, mohou příznivci sdílet své zážitky a rady na cesty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…