Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Toulky přírodou budou ještě dostupnější. Pražané se těší na nový les

Ilustrační foto: Freepik

Nedávné uzavření okresů dokázalo, jak důležitou roli hraje v životě lidí veřejná zeleň. V Praze proto nyní vysazují nový les u Lítožnice.

Na ploše zhruba 5,3 hektaru původně zemědělských pozemků bude vysazeno 53 tisíc kusů nových stromů. V druhovém složení převažují listnaté stromy – zejména dub zimní, lípa srdčitá, buk lesní a habr obecný. Z jehličnanů to budou především borovice, modřín a douglaska. Výhledově se počítá s tím, že díky nové výsadbě vznikne zelený pás, který také odstíní plánovanou komunikaci od stávající zástavby.

V plánu je vysadit 53 tisíc nových stromů. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Lockdown ukázal, jak jsou parky a lesy důležité pro život Pražanů. Například návštěvnost Stromovky během epidemie stoupla o 120 procent. Proto je důležité vytvářet nové možnosti pro trávení volného času v přírodě,“ poznamenal náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Výsadbou dřevin v oblasti Lítožnice letošní jarní etapa zalesňování teprve začíná. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Celá oblast Lítožnice prochází velkou proměnou. Loni tam vznikl zcela nový rybník a úpravou prošlo koryto Říčanského potoka. Vedle nových meandrů přibylo i několik tůní, a tak je celá oblast ideálním útočištěm pro mnohé druhy mokřadní fauny a flóry. Postupně vzniká přírodní mozaika vodních ploch, lesíků a alejí, která je atraktivním cílem vycházek. Celkově je zde v plánu vysadit přes 112 tisíc sazenic lesních dřevin.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Byl na Marsu oceán? Podle vědců ano

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…