Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Populární české podcasty: koho si poslechnout?

Ilustrační foto: Pixabay

Podcasting se v posledních letech těší velké popularitě. Není se čemu divit. Podcasty svým posluchačům umožňují vzdělávat se, pobavit i zrelaxovat kdykoliv a kdekoliv. Jejich dostupnost je právě tím, co je činí tak oblíbenými. K jejich přehrání stačí sluchátka a platforma, na které si podcast poslechnete.

My vám dnes přinášíme tipy na kvalitní české podcasty z různých odvětví, které se u nás drží na předních příčkách oblíbenosti.

Trocha historie

Podcastování je poměrně mladou záležitostí. Vzniklo v roce 2004, a jeho autorem je softwarový vývojář Dave Winer a Adam Clark Curry, který se věnuje oblasti zahraničního rozhlasu a internetové televize. Průlomovou událostí pro podcasty byl příchod aplikace iTunes, který měl za následek, že společnost Apple začala podcasty vnímat jako samostatný formát a později pro něj vytvořila službu Apple Podcasts.

Kde tedy poslouchat?

Platforem, kde je možnost si poslechnout podcast, je opravdu mnoho. U nás v ČR jsou nejoblíbenějšími službami Spotify a Apple Podcasts.

Díky tomu, že se podcastová scéna neustále rozrůstá i v Česku, máme na výběr z nepřeberného množství pořadů. My přinášíme ochutnávku některých z nich.

Vinohradská 12

Tento zpravodajský podcast je určený všem, kteří si rádi poslechnou nejčerstvější novinky a události, ale nestíhají sledovat televizní zpravodajství. Jedná se o veřejnoprávní službu pro všechny, které zajímá české i zahraniční dění. Epizody se obvykle pohybují v délce kolem 20 minut, což je ideální čas pro ranní poslech novinek, třeba během snídaně či cesty do práce.

Opravdové zločiny

Podcast Lucie Bechynkové a Báry Krčmové se, jak již název vypovídá, obsahově zaměřuje na zločin. Skrze vyprávění poskytují posluchačům informace ze zákulisí a podrobné detaily týkající se známých kriminálních případů, a to českých i světových. Na svém kontě mají již přes 180 vydaných epizod.

Travel Bible Podcast

Od zločinu k cestování. Pokud jste rozený dobrodruh, doporučuji prozkoumat podcastové epizody Travel Bible, které má na svědomí kolektiv autorů stejnojmenného projektu. V epizodách se dozvíte praktické tipy a triky k cestování a nebude chybět ani dostatečná inspirace na různá místa, kam se podívat. Samozřejmostí jsou informace o tom, jak funguje digitální nomádství, dobrovolničení, blogování, travelhacking a cestování s dětmi. Zkrátka vše, na co byste si ve spojitosti s cestováním dokázali vzpomenout.

U Kulatého stolu

Sympatická dvojice moderátorů se zaměřuje především na rozhovorové epizody. Do svého podcastu si autoři Martin Klesnil a Patrik Fiala zvou zajímavé hosty, které v obsáhlých rozhovorech zpovídají. Pro milovníky dlouhých podcastových epizod jako dělané. Škála zvaných hostů je opravdu široká. Od herců přes zpěváky a sportovce po youtubery. Martin s Patrikem navíc pravidelně na svém YouTube kanále pořádají online streamy, kde probírají aktuální témata ve světě i v Česku.

Brain We Are CZ

Pokud máte chuť na odbornější podcast, kde se i něco naučíte, zkuste Brain We Are. Podcast Vojtěcha Hlaváčka a Jiřího Kryštofa Jarmara se věnuje mozku a jeho funkcím. Ale nejenom z hlediska biologie. Autoři rozebírají myšlení, biohacking a celkovém fungování našeho organismu. Jak autoři sami uvádí, snaží se objevit možnosti lidského potenciálu a poznání.

Tip autorky: Patálie

Osobně bych vám ráda doporučila podcast, který poslouchám opravdu pravidelně. Jedná se o projekt, který mají na starosti dvě slečny – Naty a Lia. Ve svých epizodách formou diskuze a sdílení příběhů probírají běžná témata, které ve svém životě řeší ony samy i jejich posluchači. Na výběr máte jak z pohodových epizod, tak i dílů, kde se probírají vážnější témata. Autorky se nebojí zabřednout ani do takových témat, jako je návštěva terapeuta a partnerské vztahy, ve kterých se samy nebojí otevřít a podělit o své zkušenosti.

Autorský článek Veroniky Šemberové

Související články

Zaručeně zlepší den

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Belgický přístav s vysokou uhlíkovou stopou si klade za cíl stát se nejudržitelnějším na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…