Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR zahájili projekt, který má pomoci bojovat proti šíření COVID-19 v zařízení sociálních služeb pro seniory. V domovech důchodců a dalších službách v Plzeňském a Jihomoravské kraji se zapojí například do proškolení personálu a předají své zkušenosti nejen s používáním ochranných pomůcek.
Cílem Lékařů bez hranic je předat českým pečovatelům zkušenosti ze zahraničí. „Naším záměrem je poskytnout daným zařízením sociálních služeb znalosti, které pro ně budou skutečně užitečné. Jejich personál krizi zvládá především díky obrovskému nasazení a obětavosti. Expertiza Lékařů bez hranic ze stejně zaměřených projektů ve Španělsku nebo Belgii je něco, co jim v tento moment opravdu může pomoci,“ řekl Pavel Gruber, vedoucí projektu.
Po téměř 50 letech své existence zasahuje organizace v Česku vůbec poprvé. „Těm, kdo ji potřebují, nabízí Lékaři bez hranic podporu, která je zdarma a samozřejmě dobrovolná,“ řekla koordinátorka projektu Jitka Kosíková. Pracovníci organizace pomohou v zařízeních jak fyzicky, tak i virtuálně, a to například se školeními v dodržování opatření, péčí o klienty v izolaci nebo s dezinfekcí prostor a zacházením s odpadem.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…