V Česku každou zimu na ulici umrzne několik desítek lidí, o dalších obětech se možná ani neví. Díky Manu Chilaudovi a Pavle Klečkové by se to ale mohlo změnit. Inspirovali se francouzským nápadem a začali vyrábět a distribuovat Iglou – polyetylenový přístřešek, který lidi bez domova dokáže ochránit před mrazem a jím způsobenými zdravotními komplikacemi.
„Šokovalo nás, kolik lidí v jednadvacátém století stále umírá i v našem nejbližším okolí. Proto jsme se rozhodli těmto lidem pomoci. Iglou je malý, velmi odolný tunel, který vyhříváte vlastním teplem. Uvnitř se tak teplota zvedne až o patnáct stupňů Celsia oproti vnějším podmínkám,“ popisuje Pavla Klečková. Iglou má i řadu dalších vlastností, které snižují rizika spojená s pobytem venku. Je nehořlavé, voděodolné, omyvatelné a jeho obyvatele v noci nebudou rušit ani hluky zvenčí. Přístřešek tak zvyšuje nejen šanci na přežití během mrazivých nocí, ale také kvalitu života bez domova – je měkký, uzavíratelný a poskytuje soukromí. Zároveň je rozložitelný a nezatěžuje životní prostředí.
Autorskou dvojici zasáhly zprávy o obětech v jejich obci a rozhodla se proto začít právě ve svém regionu. „Už letos v zimě bude poskytnuto dvacet kusů našeho Iglou lidem v Ostravě, Karviné a Havířově. Další zájemci z řad charitativních a městských iniciativ se ozvali také z Hradce Králové nebo z Mostu, testování se snažíme dále rozšiřovat v rámci našich možností,“ popisuje Manu Chilaud. Pokud bude letošní testování úspěšné, chce dvojice iniciovat výrobu pro celou republiku.
Terénní pracovníci teď přístřešky přiřazují těm, kteří nemohou využít služeb nocleháren a jsou tak v největším ohrožení. „Důvodem může být partner, pes, obava ze ztráty běžně obývaného místa nebo nemoc,“ vysvětlují tvůrci, kteří si sami nocleh v Iglou vyzkoušeli. Kromě výroby přístřešků se autoři snaží zvyšovat povědomí o problematice bezdomovectví. „Snažíme se poukázat na to, že bezvýchodná situace, třeba i vzhledem k počtu zadlužených, nemocných nebo osamělých osob, může potkat kohokoliv z vašeho okolí. I člověk bez domova má ale právo spát v teple,“ shodují se oba.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…