Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pojeďte s námi na výlet! Přinášíme tipy, kam v Česku za zábavou i poznáním

5 minut radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Léto už je v plném proudu, takže je ten pravý čas na cestování a objevování zajímavých míst. A nemusíte se ani stresovat se zjišťováním, do kterých zemí se vlastně smí a jaká tam na vás číhají omezení. Naše vlast také nabízí spoustu nezapomenutelných zážitků. Přinášíme vám tipy na některé z nich.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Začneme v našem hlavním městě. Že už jste všechny pražské památky viděli? A byli jste na Novoměstské radnici? Kromě prohlídky historické budovy včetně věže tam na vás čekají různé výstavy – a jedna opravdu unikátní. Je totiž Neviditelná. V naprosté tmě si můžete vyzkoušet, s jakými překážkami se v běžném životě potýkají nevidomí lidé. Protože se výstava dlouhodobě těší velkému zájmu, nejjistější je zarezervovat si místo předem. A nemusíte zůstat jen u prohlídky, provozovatelé nabízejí i neviditelnou degustaci vína nebo večeři.

Zdroj fotografie: archiv zámku Veltrusy

Trochu historie si můžete užít například kousek od Prahy na nádherném zámku Veltrusy, kde se natáčel mimo jiné i slavný Formanův film Amadeus. Můžete si projít několik prohlídkových okruhů, výstavu kočárů i rozlehlý park s daňčí oborou. A nejen projít, v nabídce najdete i komentovanou cykloprohlídku nebo projížďku koňským povozem.

Pravčická brána. Zdroj fotografie: V. Sojka

Teď už ale hurá do přírody! Na severu Čech u hranic s Německem se nachází národní park České Švýcarsko, který vás uchvátí nejen skalními útesy, hlubokými roklemi a soutěskami, ale i například lidovou architekturou. Začít s objevováním tohoto kraje je nejlepší ve městě Krásná Lípa. Tam vám poradí v Domě Českého Švýcarska a vyšlou vás třeba obdivovat ojedinělý skalní útvar Pravčickou bránu, u které si vědci lámou hlavu, jak vůbec drží pohromadě. Nedávnou, ale o to důležitější historii vám zase připomene podzemní továrna Rabštejn, kde za druhé světové války Němci vybudovali koncentrační tábor. Zrelaxovat po tomto náročném zážitku se můžete například v Aquaparku Děčín.     

Stezka v oblacích. Zdroj fotografie: dolnimorava.cz

Přesuňme se na východ, pro změnu ke hranicím s Polskem. U obce Dolní Morava nedaleko Kralického Sněžníku se totiž nachází Stezka v oblacích. Po ní se můžete projít a užít si výhledy do okolí, po cestě se něco dozvědět díky informačním tabulkám a dolů se svézt tobogánem. Ke stezce navíc vede lanovka a v okolí je spousta dalších atrakcí jako třeba Mamutí horská dráha nebo Adrenalin park s mnoha atrakcemi pro malé i velké odvážlivce.    

Zdroj fotografie: Pevnost poznání

Věda a zábava – jde to vůbec dohromady? V olomoucké Pevnosti poznání rozhodně ano. Návštěvníci všech věkových kategorií tu mají možnost zábavnou formou získat nové vědomosti z oblasti přírodních věd a proniknout jak do nejmenších částic lidského těla, tak do vesmíru, a ještě k tomu poznat něco z našich dějin. Pevnost se totiž nachází v prostorách bývalého muničního skladu z dob Marie Terezie. Tak si oblékněte dobovou uniformu a vypravte se za poznáním!

Zdroj fotografie: kovozoo.cz

Co všechno příroda umí můžete na vlastní oči obdivovat také v Moravském krasu, kde najdete zcela unikátní jeskynní komplexy. Nejznámější z nich jsou jistě Punkevní jeskyně, při jejichž prohlídce se dostanete i na samotné dno propasti Macocha, a ještě si užijete projížďku lodičkou po podzemní říčce Punkva. Nahoru se pak nemusíte škrábat po svých, klidně se nechte pohodlně vyvézt lanovkou. Do Moravského krasu patří i další ne tolik známé, ale o nic méně zajímavé jeskyně. V obci Křtiny si prohlédněte monumentální barokní chrám se zvonkohrou a pak se vyjdete do jeskyně Výpustek, kde kromě jiného najdete autentický vojenský bunkr ze 60. let.

Zdroj fotografie: propast-macocha.cz

Už jste někdy viděli kovová zvířata? Pravděpodobně ne, ale v KOVOZOO ve Starém Městě u Uherského Hradiště máte možnost. Propracované sochy z kovového šrotu vyrábějí nadšenci, kteří chtějí ukázat, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu může vzniknout něco krásného a hodnotného. Kromě obdivování slonů, žiraf a spousty dalších zvířat se tu můžete i něco dozvědět o recyklaci, ale nečekejte žádnou nudnou přednášku – celý recyklační cyklus si můžete projet vláčkem Steelinka. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…