Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pojeďte s námi na výlet! Přinášíme tipy, kam v Česku za zábavou i poznáním

5 minut radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Léto už je v plném proudu, takže je ten pravý čas na cestování a objevování zajímavých míst. A nemusíte se ani stresovat se zjišťováním, do kterých zemí se vlastně smí a jaká tam na vás číhají omezení. Naše vlast také nabízí spoustu nezapomenutelných zážitků. Přinášíme vám tipy na některé z nich.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Začneme v našem hlavním městě. Že už jste všechny pražské památky viděli? A byli jste na Novoměstské radnici? Kromě prohlídky historické budovy včetně věže tam na vás čekají různé výstavy – a jedna opravdu unikátní. Je totiž Neviditelná. V naprosté tmě si můžete vyzkoušet, s jakými překážkami se v běžném životě potýkají nevidomí lidé. Protože se výstava dlouhodobě těší velkému zájmu, nejjistější je zarezervovat si místo předem. A nemusíte zůstat jen u prohlídky, provozovatelé nabízejí i neviditelnou degustaci vína nebo večeři.

Zdroj fotografie: archiv zámku Veltrusy

Trochu historie si můžete užít například kousek od Prahy na nádherném zámku Veltrusy, kde se natáčel mimo jiné i slavný Formanův film Amadeus. Můžete si projít několik prohlídkových okruhů, výstavu kočárů i rozlehlý park s daňčí oborou. A nejen projít, v nabídce najdete i komentovanou cykloprohlídku nebo projížďku koňským povozem.

Pravčická brána. Zdroj fotografie: V. Sojka

Teď už ale hurá do přírody! Na severu Čech u hranic s Německem se nachází národní park České Švýcarsko, který vás uchvátí nejen skalními útesy, hlubokými roklemi a soutěskami, ale i například lidovou architekturou. Začít s objevováním tohoto kraje je nejlepší ve městě Krásná Lípa. Tam vám poradí v Domě Českého Švýcarska a vyšlou vás třeba obdivovat ojedinělý skalní útvar Pravčickou bránu, u které si vědci lámou hlavu, jak vůbec drží pohromadě. Nedávnou, ale o to důležitější historii vám zase připomene podzemní továrna Rabštejn, kde za druhé světové války Němci vybudovali koncentrační tábor. Zrelaxovat po tomto náročném zážitku se můžete například v Aquaparku Děčín.     

Stezka v oblacích. Zdroj fotografie: dolnimorava.cz

Přesuňme se na východ, pro změnu ke hranicím s Polskem. U obce Dolní Morava nedaleko Kralického Sněžníku se totiž nachází Stezka v oblacích. Po ní se můžete projít a užít si výhledy do okolí, po cestě se něco dozvědět díky informačním tabulkám a dolů se svézt tobogánem. Ke stezce navíc vede lanovka a v okolí je spousta dalších atrakcí jako třeba Mamutí horská dráha nebo Adrenalin park s mnoha atrakcemi pro malé i velké odvážlivce.    

Zdroj fotografie: Pevnost poznání

Věda a zábava – jde to vůbec dohromady? V olomoucké Pevnosti poznání rozhodně ano. Návštěvníci všech věkových kategorií tu mají možnost zábavnou formou získat nové vědomosti z oblasti přírodních věd a proniknout jak do nejmenších částic lidského těla, tak do vesmíru, a ještě k tomu poznat něco z našich dějin. Pevnost se totiž nachází v prostorách bývalého muničního skladu z dob Marie Terezie. Tak si oblékněte dobovou uniformu a vypravte se za poznáním!

Zdroj fotografie: kovozoo.cz

Co všechno příroda umí můžete na vlastní oči obdivovat také v Moravském krasu, kde najdete zcela unikátní jeskynní komplexy. Nejznámější z nich jsou jistě Punkevní jeskyně, při jejichž prohlídce se dostanete i na samotné dno propasti Macocha, a ještě si užijete projížďku lodičkou po podzemní říčce Punkva. Nahoru se pak nemusíte škrábat po svých, klidně se nechte pohodlně vyvézt lanovkou. Do Moravského krasu patří i další ne tolik známé, ale o nic méně zajímavé jeskyně. V obci Křtiny si prohlédněte monumentální barokní chrám se zvonkohrou a pak se vyjdete do jeskyně Výpustek, kde kromě jiného najdete autentický vojenský bunkr ze 60. let.

Zdroj fotografie: propast-macocha.cz

Už jste někdy viděli kovová zvířata? Pravděpodobně ne, ale v KOVOZOO ve Starém Městě u Uherského Hradiště máte možnost. Propracované sochy z kovového šrotu vyrábějí nadšenci, kteří chtějí ukázat, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu může vzniknout něco krásného a hodnotného. Kromě obdivování slonů, žiraf a spousty dalších zvířat se tu můžete i něco dozvědět o recyklaci, ale nečekejte žádnou nudnou přednášku – celý recyklační cyklus si můžete projet vláčkem Steelinka. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Dům z kávy. Sedlina najde využití ve stavebnictví

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Papež František přináší revoluci mezi katolíky. Církev by podle něj mohla žehnat homosexuálům

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…