Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle nové studie může zkoumání věcí pomocí doteku zlepšit zapamatování

Zdroj fotografie: Pixabay

Dle německých vědců prozkoumávání věcí prostřednictvím doteku může lidem pomoci si detaily lépe zapamatovat. Dotyk tak může vytvořit detailní a současně déletrvající vzpomínku na předmět. S tímto zjištěním přišli vědci v článku uvěřeném ve vědeckém periodiku Psychological Science. To by mohlo znamenat například to, že si ve škole děti lépe osvojí vyučovanou látku, pokud si dané poznatky propojí s dřívějším hmatovým vjemem.

Německá studie se zaměřila na souvislost mezi hmatem a pamětí. „Velmi zajímavým zjištěním studie bylo, že účastníci výzkumu dokázali zrakem určit předmět, který nikdy neviděli. Týden předtím se ho ale dotkli, aniž by si ho měli úmyslně zapamatovat,“ upřesnil vědec Fabian Hutmacher z univerzity v Řeznu. Podle Hutmachera tak nynější výzkum rozšířil možnosti, jak je možné se dívat na současné modely úschovy informací v paměti a jejich vybavování.

Vědci se totiž často zabývají tím, jak dobře se dají zapamatovat vizuální informace, méně často už ale řeší další smysly kromě zraku. Vědci ověřovali své předpoklady zatím na dvou experimentech, i nadále proto chtějí ve výzkumu pokračovat. Podle Hutchmakera se chtějí zaměřit například na to, do jaké míry a kdy může být ukládání informací prostřednictvím dotyku užitečné a jak může tvarovat lidské chování.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…