Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle nové studie může zkoumání věcí pomocí doteku zlepšit zapamatování

Zdroj fotografie: Pixabay

Dle německých vědců prozkoumávání věcí prostřednictvím doteku může lidem pomoci si detaily lépe zapamatovat. Dotyk tak může vytvořit detailní a současně déletrvající vzpomínku na předmět. S tímto zjištěním přišli vědci v článku uvěřeném ve vědeckém periodiku Psychological Science. To by mohlo znamenat například to, že si ve škole děti lépe osvojí vyučovanou látku, pokud si dané poznatky propojí s dřívějším hmatovým vjemem.

Německá studie se zaměřila na souvislost mezi hmatem a pamětí. „Velmi zajímavým zjištěním studie bylo, že účastníci výzkumu dokázali zrakem určit předmět, který nikdy neviděli. Týden předtím se ho ale dotkli, aniž by si ho měli úmyslně zapamatovat,“ upřesnil vědec Fabian Hutmacher z univerzity v Řeznu. Podle Hutmachera tak nynější výzkum rozšířil možnosti, jak je možné se dívat na současné modely úschovy informací v paměti a jejich vybavování.

Vědci se totiž často zabývají tím, jak dobře se dají zapamatovat vizuální informace, méně často už ale řeší další smysly kromě zraku. Vědci ověřovali své předpoklady zatím na dvou experimentech, i nadále proto chtějí ve výzkumu pokračovat. Podle Hutchmakera se chtějí zaměřit například na to, do jaké míry a kdy může být ukládání informací prostřednictvím dotyku užitečné a jak může tvarovat lidské chování.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…