Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plast v Česku končí. Sněmovna schválila užitečnou novelu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Plasty je třeba výrazně omezit, pokud chceme zachovat naši planetu i pro budoucí generace. V současnosti si to uvědomuje stále více lidí a přizpůsobují tomu své chování. Udržitelnému jednání nyní napomůže i nový zákon, který prošel Sněmovnou. Informovaly o tom Novinky.

Výroba a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček bude v Česku zakázána v souladu s předpisy Evropské unie. Ve středu o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Novela konkrétně zakazuje uvádění některých vybraných plastových výrobků na trh. Jedná se například o zmíněné plastové příbory, brčka, talíře, ale i o vatové tyčinky, tyčky k uchycení balonků či nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu a také výrobky z oxoplastu. Plastové nápojové lahve zároveň budou muset být do roku 2030 vyrobeny až ze 30 procent recyklátu.

Podle ministerstva životního prostředí by se tak měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. „Díky zákonu se nám podaří snížit množství odpadů, které dnes nesmyslně končí na skládkách. Výrobky, které zakazujeme, mají už dnes řadu alternativ a díky tomu můžeme uspořit ročně miliony kusů plastových výrobků,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existuje řada opakovaně použitelných alternativ. V případě určitých produktů, například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, nově musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Novinky a Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…