Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přírodní zdroje táhnou. Česko má rekord v poptávce proti produkci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Češi touží žít udržitelně. Svědčí o tom míra poptávky po přírodních zdrojích – překonala kapacitu, kterou země letos dokáže obnovit. Informovala o tom organizace Greenpeace. Také vyzvala vládu, aby zajistila ochranu přírodních zdrojů, uvedl server Ekolist.

Kapacita přírodních zdrojů je stále menší, než bychom potřebovali. „Z přírody si bereme více, než je schopna produkovat a obnovovat. Ještě do sedmdesátých let nám planeta poskytovala více, než jsme potřebovali. Od té doby ovšem naše globální spotřeba roste tak, že bychom aktuálně potřebovali asi 1,75 planety pro uspokojení naší spotřeby. Žijeme na dluh, který za nás zaplatí příští generace,“ řekl Jan Freidinger z Greenpeace, která vyzvala vládu k důslednějším a efektivnějším krokům. „Současná vláda se na rozdíl od předchozích ve svém programovém prohlášení zavázala vytvářet podmínky pro odklon od uhlí do roku 2033. Tento závazek však nesmí zůstat jen na papíře,“ dodal koordinátor energetické kampaně Greenpeace Jaroslav Bican.

Organizace proto apeluje na postupné ukončení spalování uhlí. Údajně totiž zodpovídá za asi 40 procent emisí skleníkových plynů v České republice. „Proto konec uhlí do roku 2033 představuje největší příležitost a odstavením uhelných elektráren a modernizací teplárenství lze ušetřit více než 20 milionů tun CO2 ročně do roku 2030,“ doplnila mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková. Podle ní například díky programu Nová zelená úsporám klesla během uplynulých dvou let spotřeba uhlí zhruba o 350 tisíc tun ročně. V letošním roce se ministerstvo chystá představit zásadní politické dokumenty, a sice Státní energetickou koncepci a také Politiku ochrany klimatu. Cílem těchto dokumentů je vytyčení cesty k cíli snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, což znamená hlubokou proměnu ekonomiky a zejména energetiky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…