Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přírodní zdroje táhnou. Česko má rekord v poptávce proti produkci

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Češi touží žít udržitelně. Svědčí o tom míra poptávky po přírodních zdrojích – překonala kapacitu, kterou země letos dokáže obnovit. Informovala o tom organizace Greenpeace. Také vyzvala vládu, aby zajistila ochranu přírodních zdrojů, uvedl server Ekolist.

Kapacita přírodních zdrojů je stále menší, než bychom potřebovali. „Z přírody si bereme více, než je schopna produkovat a obnovovat. Ještě do sedmdesátých let nám planeta poskytovala více, než jsme potřebovali. Od té doby ovšem naše globální spotřeba roste tak, že bychom aktuálně potřebovali asi 1,75 planety pro uspokojení naší spotřeby. Žijeme na dluh, který za nás zaplatí příští generace,“ řekl Jan Freidinger z Greenpeace, která vyzvala vládu k důslednějším a efektivnějším krokům. „Současná vláda se na rozdíl od předchozích ve svém programovém prohlášení zavázala vytvářet podmínky pro odklon od uhlí do roku 2033. Tento závazek však nesmí zůstat jen na papíře,“ dodal koordinátor energetické kampaně Greenpeace Jaroslav Bican.

Organizace proto apeluje na postupné ukončení spalování uhlí. Údajně totiž zodpovídá za asi 40 procent emisí skleníkových plynů v České republice. „Proto konec uhlí do roku 2033 představuje největší příležitost a odstavením uhelných elektráren a modernizací teplárenství lze ušetřit více než 20 milionů tun CO2 ročně do roku 2030,“ doplnila mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková. Podle ní například díky programu Nová zelená úsporám klesla během uplynulých dvou let spotřeba uhlí zhruba o 350 tisíc tun ročně. V letošním roce se ministerstvo chystá představit zásadní politické dokumenty, a sice Státní energetickou koncepci a také Politiku ochrany klimatu. Cílem těchto dokumentů je vytyčení cesty k cíli snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, což znamená hlubokou proměnu ekonomiky a zejména energetiky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirace z knihovny: Udělejte si Pořádek v hlavě s Martinem Poliačikem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…