Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pěstovat zeleninu můžete i bez zahrádky. Český vynález nahradí záhon i kompost

Ilustrační fotografie: Freepik

Nebavilo je okopávat záhony, tak vymysleli způsob, jak pěstovat domácí zeleninu bez nich. A ukázalo se, že v tom nejsou sami. Pěstitelské nádoby na terasu či balkon sklidily velký úspěch, a tak je zakladatelé projektu začali po pár inovacích prodávat. Díky umístění jednotlivých rostlin nad sebe šetří místo a zastanou i roli vermikompostéru.

S první podomácku vyrobenou nádobou přišel Petr Bernard, jeden ze zakladatelů firmy, již před pěti lety. Chtěl si jednoduše vypěstovat zeleninu, aniž by musel věnovat hodiny okopávání, pletí a další péči o záhony. O jeho výrobek však začal být čím dál větší zájem. S dalšími dvěma společníky proto založil firmu Berdík. „Tvrdou dřinou v garáži a jak se říká na koleni, jsme začali vylepšovat další prototypy, až do finální podoby,“ popisuje začátky spoluzakladatel projektu Tomáš Brak.

V Berdíku lze pěstovat různé druhy zeleniny či bylin zároveň. Foto: Berdík

Postupně tak vznikly dvě varianty Berdíka, které uspokojí zdatné zahrádkáře, ale i pohodlné balkónové pěstitele. V obou typech nádob lze zároveň pěstovat i kompostovat. Výživné hnojivo, takzvaný vermikompost, vyrábí žížaly umístěné ve spodní části. „Nejen, že se tak zbavujeme svého bioodpadu z kuchyně, ale poskytujeme našim rostlinám to nejlepší hnojivo, jaké příroda umí vytvořit,“ vysvětlují nadšení tvůrci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Univerzální vakcína proti chřipce je tady. Mohla by nabídnout ochranu před pandemiemi

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…