Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pečujícím o lidi s demencí uleví umělá inteligence. Dopřeje jim vytoužený oddech

Ilustrační foto: Depositphotos

Úzkosti, deprese, sociální izolace a myšlenky na sebevraždu – starost o blízké s demencí je výzvou pro psychické zdraví těch, kteří o ně dnem i nocí pečují. Díky spojení umělé inteligence a věd o lidském chování je na obzoru úleva. Senzory pohlídají, jestli nemocný člověk nespadl nebo nezapomněl vypnout sporák.

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley se spojili s technologickou společností People Power, která se zabývá domácí péčí. Do domů 350 lidí s demencí nainstalovali síť senzorů, které jsou napojeny na umělou inteligenci a chytré telefony. Sledují jejich pohyb včetně přístupu k místům, kde mají uložené léky. Monitorují také používání dveří, vodních kohoutků a spotřebičů, jako je trouba, kamna či sporák. Pokud je něco v nepořádku, spustí se upozornění textovou zprávou.

Psychické zdraví pečujících je velmi důležité. Ilustrační foto: Pexels

„Snažíme se snížit tlak v oblastech, o kterých si myslíme, že vedou k depresím a úzkostem lidí, kteří se o své blízké starají nepřetržitě,“ vysvětluje jeden z autorů studie, profesor psychologie Robert Leverson. „Senzory jsou vymyšleny tak, aby byly jakýmsi okem na obloze, které se nikdy neunaví a poskytne tak pečovatelům chvilku k oddychu,“ dodává. Nejde však jen o zdraví těch, kteří se starají, ale také o samotné pacienty s demencí. Pokud o ně pečuje člověk, který na tom sám není psychicky dobře, umírají podle statistik dříve.

V rámci pilotního provozu v domácnostech, kde se testoval maximální rozsah senzorů, a pečovatelé tak reagovali na největší počet upozornění, se po prvních třech měsících výrazně snížily úzkosti pečujících osob. „Byl jsem úplně nový ošetřovatel se spánkovou deprivací… běhal jsem po schodech pokaždé, když můj otec vydal zvuk,“ napsal jeden z účastníků studie. „People Power mi vrátila klid. Mohl jsem se podívat na aplikaci, zkontrolovat, kde se pohybuje, a znovu zavřít oči s jistotou, že je v bezpečí,“ pochvaluje si.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Negrelliho viadukt ožije kavárnami, kulturou i sídly startupů. První oblouk otevře v říjnu

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

Gaming Heroes zapojují do herního vývoje handicapované. Nevýhodu proměňují v superschopnost

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…