Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pečujícím o lidi s demencí uleví umělá inteligence. Dopřeje jim vytoužený oddech

Ilustrační foto: Depositphotos

Úzkosti, deprese, sociální izolace a myšlenky na sebevraždu – starost o blízké s demencí je výzvou pro psychické zdraví těch, kteří o ně dnem i nocí pečují. Díky spojení umělé inteligence a věd o lidském chování je na obzoru úleva. Senzory pohlídají, jestli nemocný člověk nespadl nebo nezapomněl vypnout sporák.

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley se spojili s technologickou společností People Power, která se zabývá domácí péčí. Do domů 350 lidí s demencí nainstalovali síť senzorů, které jsou napojeny na umělou inteligenci a chytré telefony. Sledují jejich pohyb včetně přístupu k místům, kde mají uložené léky. Monitorují také používání dveří, vodních kohoutků a spotřebičů, jako je trouba, kamna či sporák. Pokud je něco v nepořádku, spustí se upozornění textovou zprávou.

Psychické zdraví pečujících je velmi důležité. Ilustrační foto: Pexels

„Snažíme se snížit tlak v oblastech, o kterých si myslíme, že vedou k depresím a úzkostem lidí, kteří se o své blízké starají nepřetržitě,“ vysvětluje jeden z autorů studie, profesor psychologie Robert Leverson. „Senzory jsou vymyšleny tak, aby byly jakýmsi okem na obloze, které se nikdy neunaví a poskytne tak pečovatelům chvilku k oddychu,“ dodává. Nejde však jen o zdraví těch, kteří se starají, ale také o samotné pacienty s demencí. Pokud o ně pečuje člověk, který na tom sám není psychicky dobře, umírají podle statistik dříve.

V rámci pilotního provozu v domácnostech, kde se testoval maximální rozsah senzorů, a pečovatelé tak reagovali na největší počet upozornění, se po prvních třech měsících výrazně snížily úzkosti pečujících osob. „Byl jsem úplně nový ošetřovatel se spánkovou deprivací… běhal jsem po schodech pokaždé, když můj otec vydal zvuk,“ napsal jeden z účastníků studie. „People Power mi vrátila klid. Mohl jsem se podívat na aplikaci, zkontrolovat, kde se pohybuje, a znovu zavřít oči s jistotou, že je v bezpečí,“ pochvaluje si.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…