Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pasení ovcí pod solárními panely může zvýšit kvalitu a množství vyprodukované vlny

Ilustrační foto: Pixabay

Oblast zemědělství se nově propojuje s užíváním solárních panelů a pastevci i majitelé solárních farem jásají. Jaká pozitiva přináší toto unikátní spojení a jaká je vize do budoucna, píše server Interesting Engineering.

Plochá, velká místa s dostatečným osvětlením – to jsou základní požadavky pro umístění solárních panelů. Co mají společného se zemědělstvím? Současně se totiž na těchto rozlehlých místech daří dobytku. Solární energie může být přínosem pro životní prostředí, ale za cenu snížení zemědělské produkce. Řešením této situace však může být vyvedení ovcí na místa, kde jsou solární panely.

Jaké jsou přínosy?

Za čtyři roky od instalace solárních zařízení na farmách v Novém Jižním Walesu v Austrálii produkovaly ovce pasoucí se pod solárními panely lepší vlnu v mnohem větším množství. Farmáři toto uspořádání popsali jako situaci prospěšnou pro obě strany, protože ovce pomáhaly udržovat trávu a plevel, aby panely neztratily svou účinnost, zatímco panely zabraňovaly vysychání půdy a poskytovaly stín.

Ilustrační foto: Pexels

Pasoucí se ovce pod solárními panely

Farmář a pastevec Tom Warren například pronajímá se společností Parkes Show Society některé části své půdy solární farmě, na které se mezi solárními panely pase asi 250 ovcí a bahnic Merino. Uvedl, že pronájem pozemku solární farmě zvýšil jeho příjmy, přičemž nosná kapacita půdy se také zvýšila zhruba o 25 procent. I když nezaznamenal zvýšení množství vlny, kvalita se dle něj zlepšila.
Uvádí, že je to především díky podmínkám, ve kterých ovce žijí. Vlna je velmi málo kontaminována (například prachem) a ovce jsou také chráněny před sluncem. Navíc se jeho stádo dokázalo pást téměř i v době, kdy byla velká sucha, protože voda, která ráno kondenzovala na solárních panelech a stékala dolů do půdy, udržovala pastviny zelené.

Podpora ve vědě

Tyto pokusy by do budoucna měly být podpořeny studiemi, aby se zjistilo, zda lze dosáhnout propojení zemědělství a solárních panelů s minimálními dopady na životní prostředí. Momentálně vědci pracují na agrovoltaice, což je obor, kde se solární technologie setkává s tradičním zemědělstvím. V těchto systémech jsou solární panely instalovány na vyšší úrovni, aby pod nimi mohly růst rostliny, což maximalizuje produktivitu půdy.

Příkladem je studie univerzity v Arizoně založená na podrobném zkoumání přicházejícího slunečního světla, teploty vzduchu a relativní vlhkosti, která uvádí, že současná orná půda je místem s největším potenciálem solární energie.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…