Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pasení ovcí pod solárními panely může zvýšit kvalitu a množství vyprodukované vlny

Ilustrační foto: Pixabay

Oblast zemědělství se nově propojuje s užíváním solárních panelů a pastevci i majitelé solárních farem jásají. Jaká pozitiva přináší toto unikátní spojení a jaká je vize do budoucna, píše server Interesting Engineering.

Plochá, velká místa s dostatečným osvětlením – to jsou základní požadavky pro umístění solárních panelů. Co mají společného se zemědělstvím? Současně se totiž na těchto rozlehlých místech daří dobytku. Solární energie může být přínosem pro životní prostředí, ale za cenu snížení zemědělské produkce. Řešením této situace však může být vyvedení ovcí na místa, kde jsou solární panely.

Jaké jsou přínosy?

Za čtyři roky od instalace solárních zařízení na farmách v Novém Jižním Walesu v Austrálii produkovaly ovce pasoucí se pod solárními panely lepší vlnu v mnohem větším množství. Farmáři toto uspořádání popsali jako situaci prospěšnou pro obě strany, protože ovce pomáhaly udržovat trávu a plevel, aby panely neztratily svou účinnost, zatímco panely zabraňovaly vysychání půdy a poskytovaly stín.

Ilustrační foto: Pexels

Pasoucí se ovce pod solárními panely

Farmář a pastevec Tom Warren například pronajímá se společností Parkes Show Society některé části své půdy solární farmě, na které se mezi solárními panely pase asi 250 ovcí a bahnic Merino. Uvedl, že pronájem pozemku solární farmě zvýšil jeho příjmy, přičemž nosná kapacita půdy se také zvýšila zhruba o 25 procent. I když nezaznamenal zvýšení množství vlny, kvalita se dle něj zlepšila.
Uvádí, že je to především díky podmínkám, ve kterých ovce žijí. Vlna je velmi málo kontaminována (například prachem) a ovce jsou také chráněny před sluncem. Navíc se jeho stádo dokázalo pást téměř i v době, kdy byla velká sucha, protože voda, která ráno kondenzovala na solárních panelech a stékala dolů do půdy, udržovala pastviny zelené.

Podpora ve vědě

Tyto pokusy by do budoucna měly být podpořeny studiemi, aby se zjistilo, zda lze dosáhnout propojení zemědělství a solárních panelů s minimálními dopady na životní prostředí. Momentálně vědci pracují na agrovoltaice, což je obor, kde se solární technologie setkává s tradičním zemědělstvím. V těchto systémech jsou solární panely instalovány na vyšší úrovni, aby pod nimi mohly růst rostliny, což maximalizuje produktivitu půdy.

Příkladem je studie univerzity v Arizoně založená na podrobném zkoumání přicházejícího slunečního světla, teploty vzduchu a relativní vlhkosti, která uvádí, že současná orná půda je místem s největším potenciálem solární energie.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…