Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Zvířata jsou inteligentní tvorové, prokázal papoušek kakadu Goffinův. Uměl si poradit velmi dobře v situaci, kdy se měl dostat ke kešu ořechům. Neváhal přitom využít nástroje, informoval časopis Current Biology a server iRozhlas.

Vědci na papoušky vyzkoušeli test, ve kterém se osvědčili někteří šimpanzi. Ti se odmalička učí, jak se dají vybírat termiti v termitišti. U zvířat je to výjimečná dovednost. „Papoušci používali více nástrojů naráz. Pořadí volí podle toho, co řeší,“ uvedl ornitolog David Hořák. Přirovnal to k návštěvě instalatéra v bytě. 

Papoušci se měli probojovat k ořechu v krabici. Aby se k němu dostali, museli předtím prorazit papírovou membránu. „Oříšek si pak podávali přepůleným brčkem,“ vysvětlil Hořák. Brčko samo o sobě nedokázalo protrhnout membránu, bylo proto potřeba ho použít až jako druhý nástroj v pořadí. Podobně šimpanzi v původním pokusu museli pochopit, že nejdřív se jim hodí tlusté dřívko, aby si udělali díru do termitiště, a pak teprve tenké, aby vytáhli termity, které konzumují.

„Mezi ptáky se začaly objevovat rozdíly. Někteří problém řešili rychleji, snáze se učili, a dokonce se naučili nosit více nástrojů pohromadě,“ popsal biolog Petr Svoboda. Někteří ptáci se v tomto testu jevili jako obzvlášť šikovní – ten s přezdívkou Figaro se k ořechu dostal už za 35 sekund. Vědci se nyní pokusí ověřit, zda se vlohy pro podobné používání nástrojů dědí, případně otestují geny, kterých se to týká.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…