Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Zvířata jsou inteligentní tvorové, prokázal papoušek kakadu Goffinův. Uměl si poradit velmi dobře v situaci, kdy se měl dostat ke kešu ořechům. Neváhal přitom využít nástroje, informoval časopis Current Biology a server iRozhlas.

Vědci na papoušky vyzkoušeli test, ve kterém se osvědčili někteří šimpanzi. Ti se odmalička učí, jak se dají vybírat termiti v termitišti. U zvířat je to výjimečná dovednost. „Papoušci používali více nástrojů naráz. Pořadí volí podle toho, co řeší,“ uvedl ornitolog David Hořák. Přirovnal to k návštěvě instalatéra v bytě. 

Papoušci se měli probojovat k ořechu v krabici. Aby se k němu dostali, museli předtím prorazit papírovou membránu. „Oříšek si pak podávali přepůleným brčkem,“ vysvětlil Hořák. Brčko samo o sobě nedokázalo protrhnout membránu, bylo proto potřeba ho použít až jako druhý nástroj v pořadí. Podobně šimpanzi v původním pokusu museli pochopit, že nejdřív se jim hodí tlusté dřívko, aby si udělali díru do termitiště, a pak teprve tenké, aby vytáhli termity, které konzumují.

„Mezi ptáky se začaly objevovat rozdíly. Někteří problém řešili rychleji, snáze se učili, a dokonce se naučili nosit více nástrojů pohromadě,“ popsal biolog Petr Svoboda. Někteří ptáci se v tomto testu jevili jako obzvlášť šikovní – ten s přezdívkou Figaro se k ořechu dostal už za 35 sekund. Vědci se nyní pokusí ověřit, zda se vlohy pro podobné používání nástrojů dědí, případně otestují geny, kterých se to týká.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…