Jak to, že kočky předou? Je možné, že se vás na to někdy zeptají zvídavé děti. Díky vědcům byste nyní měli znát odpověď. Podle odborníků z laboratoře výzkumu hlasu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého (PřF UP) v Olomouci předení u koček pomáhá vytvářet speciální polštářek uvnitř hlasivek, uvedl server Ekolist.
Zjištění je poměrně revoluční, jelikož upřesnilo dosavadní teorii, že tyto nízkofrekvenční zvuky jsou tvořeny díky opakovaným nervovým vzruchům a následnému stahování a uvolňování hlasivek. Podle nového výzkumu je ale kočičí hrtan při průchodu vzduchu schopen sám vytvářet nízkofrekvenční zvuk bez nutnosti nervových impulzů právě za pomoci tohoto polštářku. „Anatomické výzkumy odhalily jedinečné ‚polštářky‘ v hlasivkách koček, které pravděpodobně přispívají k tomu, že zvíře vážící jen několik kilogramů může snadno vydávat zvuky na neuvěřitelně nízkých frekvencích kolem 20 až 30 Hz neboli cyklů za sekundu, které jsou jinak typické spíše pro obrovská zvířata, jako jsou například sloni,“ uvedl Jan Švec z katedry experimentální fyziky PřF UP.
Výsledky studie jsou podle Švece překvapivé, ale nutně nepopírají možnost podílu cyklických nervových vzruchů na vzniku předení u koček pozorovaných v minulosti. „Teoreticky mohou být kombinovány s čistě biomechanickými ději v kočičích hrtanech pozorovanými nyní. Nově publikované výsledky jsou jasným ukazatelem toho, že současné chápání kočičího předení je neúplné a vyžaduje další výzkum,“ dodal Švec.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…