Altruistickou povahu šimpanzů bonobo (přezdívaných hippie šimpanzi) potvrdila studie záchranného centra Lola Ya Bonobo v Demokratické republice Kongo. Píše o tom magazín 100+1.
Už předchozí výzkumy ukázaly, že na rozdíl od šimpanzů učenlivých se u šimpanzů bonobo neobjevuje agrese, navíc se o sebe v tlupě vzájemně starají. Ani při setkání dvou neznámých skupin bonobů nedochází takřka nikdy ke konfliktům. Výzkumníci v Kongu provedli pokus, který potvrdil vysoce vyvinutou empatii tohoto druhu a ochotu nezištně pomáhat.
Pokusy probíhaly tak, že vědci nad jeden ze dvou sousedních výběhů pověsili jablko na provaze. Aby se k němu mohl šimpanz dostat, musel mu pomoci jeho soused tím, že uvolnil dřevěný kolík. Sám se k jablku dostat nemohl a pomoc pro něj představovala náročnou aktivitu. Navíc kvůli ní musel mnohdy přerušit hru. Přesto sledovaní vždy druhému šimpanzovi pomohli, a to ať už byli o pomoc náznakem požádáni, nebo jen sami od sebe.
Další studie, kterou zveřejnil magazín Science Daily, srovnala mozkovou aktivitu šimpanzů a bonobů. Díky zobrazovacím metodám vědci zjistili, že části mozku, které jsou zodpovědné za emoce, empatii a kontrolu agresivity, jsou vyvinutější u bonobů než u šimpanzů učenlivých. Ti zase lépe chápou vizuální informace a jsou šikovnější při používání různých nástrojů. Liší se také v tom, jak zpracovávají agresi a napětí. Zatímco šimpanzi učenliví se pouští do konfliktů, bonobové se více věnují hrám a sexuálním radovánkám.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…