Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šimpanzi bonobo si mezi sebou nezištně pomáhají, potvrdila studie

Ilustrační foto: Pexels

Altruistickou povahu šimpanzů bonobo (přezdívaných hippie šimpanzi) potvrdila studie záchranného centra Lola Ya Bonobo v Demokratické republice Kongo. Píše o tom magazín 100+1

Už předchozí výzkumy ukázaly, že na rozdíl od šimpanzů učenlivých se u šimpanzů bonobo neobjevuje agrese, navíc se o sebe v tlupě vzájemně starají. Ani při setkání dvou neznámých skupin bonobů nedochází takřka nikdy ke konfliktům. Výzkumníci v Kongu provedli pokus, který potvrdil vysoce vyvinutou empatii tohoto druhu a ochotu nezištně pomáhat. 

Pokusy probíhaly tak, že vědci nad jeden ze dvou sousedních výběhů pověsili jablko na provaze. Aby se k němu mohl šimpanz dostat, musel mu pomoci jeho soused tím, že uvolnil dřevěný kolík. Sám se k jablku dostat nemohl a pomoc pro něj představovala náročnou aktivitu. Navíc kvůli ní musel mnohdy přerušit hru. Přesto sledovaní vždy druhému šimpanzovi pomohli, a to ať už byli o pomoc náznakem požádáni, nebo jen sami od sebe.

Další studie, kterou zveřejnil magazín Science Daily, srovnala mozkovou aktivitu šimpanzů a bonobů. Díky zobrazovacím metodám vědci zjistili, že části mozku, které jsou zodpovědné za emoce, empatii a kontrolu agresivity, jsou vyvinutější u bonobů než u šimpanzů učenlivých. Ti zase lépe chápou vizuální informace a jsou šikovnější při používání různých nástrojů. Liší se také v tom, jak zpracovávají agresi a napětí. Zatímco šimpanzi učenliví se pouští do konfliktů, bonobové se více věnují hrám a sexuálním radovánkám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…