Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pandemie jako překážka nebo výhoda? Najít si práci nebude pro mladé problém

Ilustrační foto: Pexels

Černé scénáře o budoucnosti dospívajících, kteří si v důležitých momentech studia museli vystačit s distanční výukou, už zazněly nejednou. Složitá situace nepochybně nezůstane bez následků, podle expertky na oblast zaměstnanosti Martiny Rašticové ale mohla pandemie studentům v lecčems taky pomoct. Generaci jako takovou hrozivá budoucnost na trhu práce nečeká.

„Nemyslím si, že mladá generace bude nedovzdělaná, rozhodně ne plošně. Pravděpodobně to bude obtížnější pro některé odborné profese, které potřebují výcvik v terénu, nicméně lidé a obzvlášť mladí lidé se učí všude, tedy nejen ve škole,“ zdůrazňuje Martina Rašticová, která působí na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Výjimečná situace podle ní nabídla studentům spoustu podnětů a zkušeností do celoživotní výbavy. Čelili krizi, museli být flexibilní a přizpůsobovat se nastalé situaci, dostali příležitost více se věnovat oblastem, které je skutečně zajímají.

Ročníky 2000–2002 mohla pandemie obohatit i v oblasti vztahů. „Do budoucna si budou více vážit setkávání s ostatními. Za krize ale přitom poznali více sebe, své kamarády, spolužáky. Mohou se orientovat také podle toho, kdo jak reagoval na pandemii, soucítil s ostatními a respektoval nebo nerespektoval nařízená opatření,“ říká Rašticová. Potenciální riziko vidí do budoucna v takzvaném digital divide – trendu, který může společnost rozdělovat na základě přístupu k technologiím a digitální gramotnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…