Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pandemie jako překážka nebo výhoda? Najít si práci nebude pro mladé problém

Ilustrační foto: Pexels

Černé scénáře o budoucnosti dospívajících, kteří si v důležitých momentech studia museli vystačit s distanční výukou, už zazněly nejednou. Složitá situace nepochybně nezůstane bez následků, podle expertky na oblast zaměstnanosti Martiny Rašticové ale mohla pandemie studentům v lecčems taky pomoct. Generaci jako takovou hrozivá budoucnost na trhu práce nečeká.

„Nemyslím si, že mladá generace bude nedovzdělaná, rozhodně ne plošně. Pravděpodobně to bude obtížnější pro některé odborné profese, které potřebují výcvik v terénu, nicméně lidé a obzvlášť mladí lidé se učí všude, tedy nejen ve škole,“ zdůrazňuje Martina Rašticová, která působí na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Výjimečná situace podle ní nabídla studentům spoustu podnětů a zkušeností do celoživotní výbavy. Čelili krizi, museli být flexibilní a přizpůsobovat se nastalé situaci, dostali příležitost více se věnovat oblastem, které je skutečně zajímají.

Ročníky 2000–2002 mohla pandemie obohatit i v oblasti vztahů. „Do budoucna si budou více vážit setkávání s ostatními. Za krize ale přitom poznali více sebe, své kamarády, spolužáky. Mohou se orientovat také podle toho, kdo jak reagoval na pandemii, soucítil s ostatními a respektoval nebo nerespektoval nařízená opatření,“ říká Rašticová. Potenciální riziko vidí do budoucna v takzvaném digital divide – trendu, který může společnost rozdělovat na základě přístupu k technologiím a digitální gramotnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…