Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Generace vychovaná covidem je samostatnější. Dospívající se naučili vařit i pomáhat

Ilustrační foto: Freepik

Všechno zlé je pro něco dobré. Ačkoliv to může znít jako otřepané klišé, potvrdilo se i v případě koronaviru. Výsledky z on-line průzkumu naznačují, že se více než polovina dospívajících Čechů cítí být samostatnější než před vypuknutím pandemie.

Opatření proti šíření koronavirové epidemie neměla na mladé lidi jen negativní dopady. Samostatnější než před začátkem epidemie si v současnosti připadá 57 procent dotázaných. Větší zodpovědnost pak v sobě objevilo 35 procent respondentů.

Mladí lidé si kvůli epidemii museli osvojit nové dovednosti. Téměř polovina z nich se naučila vařit a čtyři z deseti dotázaných zjišťovali, jak si poradit s nudou. Více než třetina účastníků průzkumu si zvykla neutrácet peníze za zbytečnosti a přibližně stejně vysoký podíl získal povědomí, jak se o někoho starat, například o sourozence. Hrát na hudební nástroj se naučila pětina dotázaných.

Mladí lidé začali být ochotnější přiložit ruku k dílu. Ilustrační foto: Freepik

Pandemie se podle všeho pozitivně projevila také na ochotě pomoci druhým. Šest z deseti účastníků průzkumu uvedlo, že během lockdownu začali dobrovolně více pomáhat svým rodičům. Kamarádům a spolužákům se rozhodla pomoci polovina dotázaných, cizím lidem desetina. Nejčastěji se mladí lidé zapojují do úklidu a domácích prací, doučování a rozveselování lidí okolo sebe.

On-line průzkum provedla Generali Česká pojišťovna v březnu letošního roku. Zapojilo se celkem 1025 respondentů ve věku 12 až 17 let. Průměrný věk byl 15,5 roku.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…