Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Generace vychovaná covidem je samostatnější. Dospívající se naučili vařit i pomáhat

Ilustrační foto: Freepik

Všechno zlé je pro něco dobré. Ačkoliv to může znít jako otřepané klišé, potvrdilo se i v případě koronaviru. Výsledky z on-line průzkumu naznačují, že se více než polovina dospívajících Čechů cítí být samostatnější než před vypuknutím pandemie.

Opatření proti šíření koronavirové epidemie neměla na mladé lidi jen negativní dopady. Samostatnější než před začátkem epidemie si v současnosti připadá 57 procent dotázaných. Větší zodpovědnost pak v sobě objevilo 35 procent respondentů.

Mladí lidé si kvůli epidemii museli osvojit nové dovednosti. Téměř polovina z nich se naučila vařit a čtyři z deseti dotázaných zjišťovali, jak si poradit s nudou. Více než třetina účastníků průzkumu si zvykla neutrácet peníze za zbytečnosti a přibližně stejně vysoký podíl získal povědomí, jak se o někoho starat, například o sourozence. Hrát na hudební nástroj se naučila pětina dotázaných.

Mladí lidé začali být ochotnější přiložit ruku k dílu. Ilustrační foto: Freepik

Pandemie se podle všeho pozitivně projevila také na ochotě pomoci druhým. Šest z deseti účastníků průzkumu uvedlo, že během lockdownu začali dobrovolně více pomáhat svým rodičům. Kamarádům a spolužákům se rozhodla pomoci polovina dotázaných, cizím lidem desetina. Nejčastěji se mladí lidé zapojují do úklidu a domácích prací, doučování a rozveselování lidí okolo sebe.

On-line průzkum provedla Generali Česká pojišťovna v březnu letošního roku. Zapojilo se celkem 1025 respondentů ve věku 12 až 17 let. Průměrný věk byl 15,5 roku.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Riziko vzniku Alzheimera snižují až o 49 % omega-3 mastné kyseliny. Kde je najdeme?

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Máte rádi mořské plody? Dánští vědci je vyrábí z hub, ale chutnají jak z oceánu

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…