Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostravané si zamilovali sdílená kola. Loni na nich ujeli skoro 900 tisíc kilometrů

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jak se pohybovat pohodlně, rychle a levně po Ostravě, a ještě udělat něco pro své zdraví? Na více než 300 stanovištích po celém městě si lze půjčit sdílená kola. Ostravané o ně v minulém roce projevili enormní zájem, kolo si půjčilo více než 55 tisíc lidí, kteří dohromady ujeli téměř 900 tisíc kilometrů.

Sdílená kola firmy nextbike jsou v Ostravě k dispozici už třetím rokem, rekordní byl doposud ten loňský. Systém půjčení kol využilo přesně 55 862 lidí, kteří udělali 669 9770 výpůjček a ujeli tak 870 961 kilometrů. Pokud by takovou vzdálenost lidé absolvovali auty, v ovzduší by přibylo přibližně 95,8 tuny oxidu uhličitého. „Loňský rok byl v mnoha ohledech náročný, ale paradoxně i díky pandemii byl o bikesharing rekordní zájem. Mnozí považovali jízdu na kole po městě za bezpečnější než přepravu městskou hromadnou dopravou. Dbali jsme na to, aby byla kola pravidelně dezinfikována a aby lidé nosili rukavice,“ řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora pro životní prostředí.

Sdílená kola jsou aktuálně dostupná na více než 300 stanovištích. Zdroj fotografie: ostrava.cz

Město Ostrava se snaží sdílení kol podpořit, prvních 15 minut jízdy poskytuje uživatelům zdarma. Novinkou jsou taky dvě hodinové jízdy denně zdarma pro držitele karty Multisport. „Věříme, že letos rekordy z minulého roku opět překonáme a ve spolupráci s městem Ostrava ještě zvýšíme efektivitu této dopravy po městě,“ uvedl provozní ředitel společnosti nextbike Tomáš Karpov. V roce 2021 chce společnost také zkvalitnit a zefektivnit vnitřní procesy, například rozšířit a lépe organizovat servisní tým a redistribuci kol.

Související články

Zaručeně zlepší den

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…