Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostravané si zamilovali sdílená kola. Loni na nich ujeli skoro 900 tisíc kilometrů

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jak se pohybovat pohodlně, rychle a levně po Ostravě, a ještě udělat něco pro své zdraví? Na více než 300 stanovištích po celém městě si lze půjčit sdílená kola. Ostravané o ně v minulém roce projevili enormní zájem, kolo si půjčilo více než 55 tisíc lidí, kteří dohromady ujeli téměř 900 tisíc kilometrů.

Sdílená kola firmy nextbike jsou v Ostravě k dispozici už třetím rokem, rekordní byl doposud ten loňský. Systém půjčení kol využilo přesně 55 862 lidí, kteří udělali 669 9770 výpůjček a ujeli tak 870 961 kilometrů. Pokud by takovou vzdálenost lidé absolvovali auty, v ovzduší by přibylo přibližně 95,8 tuny oxidu uhličitého. „Loňský rok byl v mnoha ohledech náročný, ale paradoxně i díky pandemii byl o bikesharing rekordní zájem. Mnozí považovali jízdu na kole po městě za bezpečnější než přepravu městskou hromadnou dopravou. Dbali jsme na to, aby byla kola pravidelně dezinfikována a aby lidé nosili rukavice,“ řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora pro životní prostředí.

Sdílená kola jsou aktuálně dostupná na více než 300 stanovištích. Zdroj fotografie: ostrava.cz

Město Ostrava se snaží sdílení kol podpořit, prvních 15 minut jízdy poskytuje uživatelům zdarma. Novinkou jsou taky dvě hodinové jízdy denně zdarma pro držitele karty Multisport. „Věříme, že letos rekordy z minulého roku opět překonáme a ve spolupráci s městem Ostrava ještě zvýšíme efektivitu této dopravy po městě,“ uvedl provozní ředitel společnosti nextbike Tomáš Karpov. V roce 2021 chce společnost také zkvalitnit a zefektivnit vnitřní procesy, například rozšířit a lépe organizovat servisní tým a redistribuci kol.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…