Dnes, 22. září, slavíme Mezinárodní den bez aut. Právě tento den slavnostně ukončuje Evropský týden mobility, jehož cílem je zvyšovat povědomí o udržitelné mobilitě, tedy o ekologičtějším způsobu dopravy. Bezautomobilová neděle tedy patří lidem a mnohá města proto omezují vjezd motorovým vozidlům. Místo aut můžete využít pěší chůzi, kolo nebo i koloběžku.
Do letošního ročníku Evropského týdne mobility se zapojilo několik desítek obcí v Česku a několik tisíc v dalších zemích Evropy. V rámci akce organizují komentované procházky a prohlídky, hry či workshopy pro děti i dospělé. Tématem v tomto roce je „Náš společný prostor“, což má odkazovat na veřejný prostor ve městech.
Mezi benefity omezení automobilů ve městě patří méně hluku, větší klid a bezpečnost a zejména menší znečištění ovzduší. Právě automobily se drží na prvním místě v seznamu dopravních prostředků, které do ovzduší vypouští oxid uhličitý.
V rámci Týdne mobility se pořádaly také akce Pěšky do školy nebo Do práce na kole. Některé jsou však ještě před námi. V říjnu se můžete zapojit do výzvy 10 000 kroků. Už nyní se do akce přihlásilo přes 3 000 účastníků a více než 320 týmů.
Pohyb bez aut však prosívá nejen životnímu prostředí, ale předně má nespočet benefitů pro lidské tělo. Proto si můžete stanovit své vlastní cíle a dosahovat jich nejen v září, ale i v průběhu celého roku.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…