Orlické hory zaznamenaly zvýšený zájem turistů už v zimě, kdy se na jejich hřebeny vydali jak pěší výletníci, tak běžkaři a skialpinisté. Rozhledna na Velké Deštné si za loňský rok připsala čtyřnásobný skok v návštěvnosti, tedy největší nárůst v Česku. Zlepšující se počasí a prodlužující se dny nyní nabízí další příležitosti k objevení místní rozmanité krajiny, říčních údolí a lidové i válečné architektury.
Jednou z největších atrakcí regionu jsou zámky podél Divoké Orlice. Pro jejich návštěvu můžete zvolit jak auto, tak se přesunovat na kole, vlakem v kombinaci s pěší turistikou nebo netradičně lodí. Řeka je také jedním z oblíbených cílů vodáků.
Proti jejímu proudu stojí renesanční zámek v Častolovicích, který disponuje také minizvěřincem a oborou s bílými daňky a Dybovského jeleny. Nedaleko je Kostelec nad Orlicí se svým modernějším empírovým Novým zámkem. Dále se proti toku řeky nachází Doudleby nad Orlicí s dalším renesančním zámkem obklopeným parkem se zvířaty. Uvnitř je k vidění cenný dobový nábytek a zrcadlový sál. Potštejn pak nabízí jak zříceninu hradu, tak zámek s hranými prohlídkami. Blízké Litice nad Orlicí pak potěší středověké nadšence.
Pokud jste naopak fanoušci novodobější architektury a vojenství, určitě oceníte hned několik tvrzí a zrestaurovaných bunkrů. Tvrz Hanička poblíž Rokytnice v Orlických horách je jednou z pěti dokončených tvrzí na našem území a nabízí stálou expozici. V Lichkově na východě regionu je k návštěvě vojenské muzeum a také tam začíná naučná stezka Betonová hranice, na níž stojí známá tvrz Bouda nebo převrácený řopík.
V pohraničí nestojí pouze předválečné opevnění, ale také další cenné stavby. Jednou z nich je obnovený barokní kostel se skleněnou střechou v Neratově. Nedaleký most v kaňonu Divoké Orlice zvaný Zemská brána je označován za nejromantičtější místo v regionu. Obě tyto zajímavosti najdete v okolí Rokytnice v Orlických horách, kde leží muzeum přírody a řemesel Sýpka. V jeho interaktivním podkroví si je můžete i vyzkoušet.
Obdivovatelé tradičních řemesel by neměli vynechat ani návštěvu Letohradu, kde se nachází jejich největší muzeum v republice. V zahradě místního barokního zámku se pak můžete setkat s klokany rudokrkými nebo papoušky. Na východ od města leží vodní nádrž Pastviny. Zdejší kempy nabídnou klid k relaxaci nebo turistice. Ideálním cílem jsou přilehlé Studenecké skály, které nabízí výhled do okolí – a pro ty, co si přivstanou, také skvělou příležitost k pozorování východu slunce.
Příznivci sportovního vyžití si přijdou na své v okolí Deštného v Orlických horách. Přímo v obci je lanové centrum. Delší výlet na rozhlednu na Velké Deštné můžete protáhnout přes Šerlich až na rozhlednu na Vrchmezí. Zdejší hřebenové trasy a cyklotrasy nabízí mnoho variant výletů. Další vyhlídková věž stojí dále na sever na Feistově kopci nad Olešnicí v Orlických horách, kvůli vzdálenosti je ale vhodná spíše pro výlet na kole nebo vyjížďku autem.
Méně nároční cyklisté si oblíbí hlavně rovinatější jih regionu. Z Ústí nad Orlicí vede údolím Tiché Orlice cyklostezka, vhodná také pro bruslaře, až do Chocně. V okolí Lanškrouna mohou turisté na kolech brázdit cyklostezky podél zdejších unikátních rybníků nebo dojet k poutnímu místu na nedaleké Mariánské hoře. To je evropským rozvodím a voda z každé strany zdejšího kostela teče do jiného moře.
Region Orlických hor zkrátka nabízí možnosti vyžití pro široké spektrum turistů. Ať už sem zavítáte na jednodenní výlet, máte auto a navštěvujete penziony, vezete si na kole stan a objíždíte kempy, nebo si všechno nesete na zádech a spoléháte se na dobré počasí, nudit se rozhodně nebudete.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…