Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Ilustrační foto: Depositphotos

Výčitky, zlost i obavy nemusí být vždy na škodu. Současný trend pozitivní psychologie se zaměřuje na omezení těchto emocí a podporu pozitivních pocitů, což může být zajisté užitečné, ale má to i své stinné stránky, jak uvádí web Science Alert.

Výzkum vědců z Univerzity v Lancesteru totiž ukázal, že negativní emoce nás chrání před nebezpečím a závisí na nich naše přežití. Výčitky nám například pomáhají učit se ze svých chyb a vyhnout se jim v budoucnosti. Obavy nás pak motivují k činnostem, které mohou být nepříjemné, ale dosahujeme díky nim vyšších cílů. Jedná se například o podstoupení lékařského zákroku či chození do školy a do práce. Zlost je pak mocnou emocí, která nás chrání před útokem ostatních a zajišťuje respektování našich přání a potřeb.

Podle průzkumů žije 80 % lidí na Západě v optimistickém zkreslení. To znamená, že se zaměřují pouze na pozitivní emoce a zážitky. Takový životní styl však může podle odborníků vést k nedostatečně promyšleným rozhodnutím a k nepřiměřeně vysokému sebevědomí, kvůli kterému zanedbáváme přípravu na nadcházející výzvy a při neúspěchu máme tendenci vinit ostatní. Pokud se lidem navíc nedaří dosáhnout společenského trendu šťastného života, mohou se cítit frustrovaní. Občasná skepse či rozmrzelost tedy rozhodně není na škodu, právě naopak.

Zdroj: Science Alert, The Conversation

Související články

Zaručeně zlepší den

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Jak vypadal Titanic uvnitř? Byly zveřejněny unikátní záběry z roku 1986

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…