Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Ilustrační foto: Depositphotos

Výčitky, zlost i obavy nemusí být vždy na škodu. Současný trend pozitivní psychologie se zaměřuje na omezení těchto emocí a podporu pozitivních pocitů, což může být zajisté užitečné, ale má to i své stinné stránky, jak uvádí web Science Alert.

Výzkum vědců z Univerzity v Lancesteru totiž ukázal, že negativní emoce nás chrání před nebezpečím a závisí na nich naše přežití. Výčitky nám například pomáhají učit se ze svých chyb a vyhnout se jim v budoucnosti. Obavy nás pak motivují k činnostem, které mohou být nepříjemné, ale dosahujeme díky nim vyšších cílů. Jedná se například o podstoupení lékařského zákroku či chození do školy a do práce. Zlost je pak mocnou emocí, která nás chrání před útokem ostatních a zajišťuje respektování našich přání a potřeb.

Podle průzkumů žije 80 % lidí na Západě v optimistickém zkreslení. To znamená, že se zaměřují pouze na pozitivní emoce a zážitky. Takový životní styl však může podle odborníků vést k nedostatečně promyšleným rozhodnutím a k nepřiměřeně vysokému sebevědomí, kvůli kterému zanedbáváme přípravu na nadcházející výzvy a při neúspěchu máme tendenci vinit ostatní. Pokud se lidem navíc nedaří dosáhnout společenského trendu šťastného života, mohou se cítit frustrovaní. Občasná skepse či rozmrzelost tedy rozhodně není na škodu, právě naopak.

Zdroj: Science Alert, The Conversation

Související články

Zaručeně zlepší den

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…