Místo, kde převažují pozitivní emoce nad konfliktním jednáním. To je nová seznamka Glagoli, kde je slušné chování jedním z kritérií výběru partnera. Aplikace mění dosavadní způsoby seznamování a bojuje proti negativním zkušenostem v on-line prostoru.
Téměř polovina lidí nemá podle průzkumu Pew Research s on-line seznamováním dobrou zkušenost. Klasické platformy navíc pracují pouze s informacemi, které jim o sobě uživatelé prozradí, což vytváří prostor pro lži a přetvářku. Glagoli využívá poznatků psychologie a sociálního hackingu ke kultivaci virtuálního prostoru a narušení konzumního stereotypu on-line seznamování. Projekt je nyní ve fázi veřejného testování.
„Když se na Glagoli s někým setkáte, můžete o něm říct svůj dojem. Ten se nikde nezveřejňuje, takže není ovlivněn autocenzurou. Jde o subjektivní vnímání druhých, na základě kterého se program postupně učí dávat dohromady lidi, kteří by si mohli rozumět,“ uvedl autor projektu Jaromír Adamec. Uživatelé tak mohou serveru sdělit, jestli jim bylo setkání příjemné a jak vnímají povahu druhého člověka. Slušné chování by se na základě algoritmu mělo setkat s dalším slušným chováním. Konfliktní jednání se pak agresorům vrátí jako bumerang.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…