Smích je nepostradatelnou součástí našich životů. Umí prolomit ledy a signalizuje přátelství, náklonost i radost. Odbourává stres, snižuje krevní tlak nebo riziko infarktu, posiluje imunitu, a může tak i prodlužovat život. Tedy alespoň u lidí. Ale jak jsou na tom se smíchem zvířata?
Na smích v říši zvířat se zaměřili vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Ze zjištění Sashi Winklerové a Grega Bryanta vyplývá, že chování připomínající smích, kdy jsou zvukové projevy součástí hry, lze pozorovat u více než 65 zvířecích druhů. Jde o řadu primátů, domestikované krávy, psy, lišky, tuleně, ale i některé ptáky. „Ukazuje se, že tento fenomén považovaný za výhradně lidský je ve skutečnosti úzce spjat s chováním, jež člověk sdílí s druhy, které se od něj oddělily před desítkami milionů let,“ uvádí Bryant.
Podle vědců mohou být tyto zvukové signály u zvířat důležité pro stanovení hranic mezi bojem a hrou. „Když se smějeme, často tím dáváme ostatním najevo, že se bavíme a zároveň je zveme, aby se připojili. Podle některých vědců je tento druh zvukového chování sdílený mezi mnoha zvířaty a smích je tak naší lidskou verzí evolučně staršího signálu hlasové hry,“ doplňuje Winklerová. Dvojice vědců vidí v dalším zkoumání tohoto fenoménu velký potenciál, zároveň si ale uvědomuje jeho obtížnost. Mohlo by však vnést světlo i do výzkumu smíchu u lidí a pomoci odborníkům lépe porozumět vývoji našeho sociálního chování.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …