Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úsměv, prosím! Zvířata se podle vědců smějí podobně jako lidé

Ilustrační foto: Pixabay

Smích je nepostradatelnou součástí našich životů. Umí prolomit ledy a signalizuje přátelství, náklonost i radost. Odbourává stres, snižuje krevní tlak nebo riziko infarktu, posiluje imunitu, a může tak i prodlužovat život. Tedy alespoň u lidí. Ale jak jsou na tom se smíchem zvířata?

Na smích v říši zvířat se zaměřili vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Ze zjištění Sashi Winklerové a Grega Bryanta vyplývá, že chování připomínající smích, kdy jsou zvukové projevy součástí hry, lze pozorovat u více než 65 zvířecích druhů. Jde o řadu primátů, domestikované krávy, psy, lišky, tuleně, ale i některé ptáky. „Ukazuje se, že tento fenomén považovaný za výhradně lidský je ve skutečnosti úzce spjat s chováním, jež člověk sdílí s druhy, které se od něj oddělily před desítkami milionů let,“ uvádí Bryant.

Výzkumníci se zaměřili na zvířecí smích. Ilustrační foto: Pexels

Podle vědců mohou být tyto zvukové signály u zvířat důležité pro stanovení hranic mezi bojem a hrou. „Když se smějeme, často tím dáváme ostatním najevo, že se bavíme a zároveň je zveme, aby se připojili. Podle některých vědců je tento druh zvukového chování sdílený mezi mnoha zvířaty a smích je tak naší lidskou verzí evolučně staršího signálu hlasové hry,“ doplňuje Winklerová. Dvojice vědců vidí v dalším zkoumání tohoto fenoménu velký potenciál, zároveň si ale uvědomuje jeho obtížnost. Mohlo by však vnést světlo i do výzkumu smíchu u lidí a pomoci odborníkům lépe porozumět vývoji našeho sociálního chování.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…