Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úsměv, prosím! Zvířata se podle vědců smějí podobně jako lidé

Ilustrační foto: Pixabay

Smích je nepostradatelnou součástí našich životů. Umí prolomit ledy a signalizuje přátelství, náklonost i radost. Odbourává stres, snižuje krevní tlak nebo riziko infarktu, posiluje imunitu, a může tak i prodlužovat život. Tedy alespoň u lidí. Ale jak jsou na tom se smíchem zvířata?

Na smích v říši zvířat se zaměřili vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Ze zjištění Sashi Winklerové a Grega Bryanta vyplývá, že chování připomínající smích, kdy jsou zvukové projevy součástí hry, lze pozorovat u více než 65 zvířecích druhů. Jde o řadu primátů, domestikované krávy, psy, lišky, tuleně, ale i některé ptáky. „Ukazuje se, že tento fenomén považovaný za výhradně lidský je ve skutečnosti úzce spjat s chováním, jež člověk sdílí s druhy, které se od něj oddělily před desítkami milionů let,“ uvádí Bryant.

Výzkumníci se zaměřili na zvířecí smích. Ilustrační foto: Pexels

Podle vědců mohou být tyto zvukové signály u zvířat důležité pro stanovení hranic mezi bojem a hrou. „Když se smějeme, často tím dáváme ostatním najevo, že se bavíme a zároveň je zveme, aby se připojili. Podle některých vědců je tento druh zvukového chování sdílený mezi mnoha zvířaty a smích je tak naší lidskou verzí evolučně staršího signálu hlasové hry,“ doplňuje Winklerová. Dvojice vědců vidí v dalším zkoumání tohoto fenoménu velký potenciál, zároveň si ale uvědomuje jeho obtížnost. Mohlo by však vnést světlo i do výzkumu smíchu u lidí a pomoci odborníkům lépe porozumět vývoji našeho sociálního chování.

Související články

Zaručeně zlepší den

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Medicína ruku v ruce s moderní technologií: brazilská siamská dvojčata oddělena pomocí virtuální reality

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…