Po opravdovosti je v posledních letech hlad ve všech aspektech života, tedy i ve světě hraček. S reálnějšími panenkami, reflektujícími různé tělesné proporce, barvy pleti i handicapy, přišla už před pár lety firma Mattel. Australská umělkyně Sonia Singh ale vlastnoručně vytváří ještě opravdovější hračky.
„Panenky jsou zachraňovány z různých obchodů po Tasmánii a poté rehabilitovány. Tyto původně módní panenky prošly spolu s námi změnou životního stylu a vyměnily své vysoce módní návyky za styl, který je více nohama na zemi,“ vysvětluje Sonia Singh, zakladatelka malé značky Tree Change Dolls.
Gró úpravy panenek tkví v ručním překreslování jejich tváří. V případě potřeby umělkyně také modeluje chybějící nohu či botu, taky jim češe nebo jinak upravuje vlasy. O oděvy panenek se stará její matka, která originální oblečení šije a plete. Své první výtvory nafotila a zveřejnila Singh na svém blogu z čistého nadšení, rázem se ale stály virálními. Proto se Australanka rozhodla vyzkoušet, zda tato aktivita může fungovat i v podobě malé firmy, která by akcentovala její lásku k upcyklování. A daří se.
Singh tak každý měsíc nabízí na prodej nové, naprosto unikátní panenky. Ke konci měsíce už jsou zpravidla vyprodané. Vedle toho motivuje i ostatní, aby dávali svým hračkám – a nejen jim – druhý život. „Snažím se pomáhat každému, aby se díval novýma očima na věci, které nakupujeme a pak bez rozmyslu vyhazujeme,“ uzavírá umělkyně.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.