Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Operace koníka, přátelské troubení hrochů a nová mláďata. Milovníci zvířat pookřejí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Dobré zprávy ze světa zvířat jsou tentokrát poněkud netradiční. Netýkají se totiž jen nových přírůstků, ale i záchrany oka nemocného koně nebo nejnovějšího zjištění vědců ohledně hrochů. Ti jsou totiž mnohem inteligentnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Své přátele hroši nezapřou

Vědci přišli s unikátním poznatkem. Hlasité troubení, které je pro hrochy charakteristické, těmto savcům umožňuje rozpoznat kamarády od nepřátel. Tým výzkumníka Nicolase Mathevona z Univerzity Jeana Monneta ve francouzském městě Saint-Etienne dospěl k závěru, že zvířata pravděpodobně dokážou rozpoznat konkrétní jednotlivce podle jejich hlasů. Doposud se nevědělo, k čemu troubení hrochů slouží, jedná se tedy o poměrně zásadní zjištění.

Francouzští vědci nahráli zvuky hrochů žijících v rezervaci Maputo v Mosambiku, aby zjistili více o jejich komunikaci. Následně je vysílali z břehů jezer, aby zjistili, jak na ně reagují ostatní jedinci. Zjistili přitom, že hroši dokážou podle hlasu rozeznat své přátele, sousedy i cizí jedince. Kromě toho mohou podle vědců pravděpodobně rozlišovat i mezi jednotlivci. Toto tvrzení se však bude muset teprve ověřit.

Ilustrační foto: Pixabay

Sloní dvojčata z Keni potěšila svět

Keňský úspěch vykouzlil úsměv na tváři všem, kteří milují zvířata. V tamní přírodní rezervaci Samburu se v druhé půlce ledna narodila sloní dvojčata. Jedná se o veliký úspěch, protože dvojčata slonů se rodí velmi výjimečně. Poprvé a naposledy tam přišla na svět v roce 2006, což je před více než patnácti lety. Bohužel tehdy mláďata krátce po narození uhynula.

Sloni v Africe čelí velkému tlaku ze strany pytláků. Keňská vláda se snaží slony zachránit a její úsilí už nese ovoce. Podle CNN se počet slonů na území Keni mezi lety 1989 a 2018 více než zdvojnásobil.

Koník bude mít zrak jako ostříž

I zvířata někdy potřebují chirurgický zákrok, aby jejich život byl plnohodnotný. Odborníci z Veterinární univerzity Brno léčili koně Silvia pomocí voperování speciálního tělíska do oka. Jednalo se o řešení imunitně zprostředkovaného zánětu rohovky levého oka. Bolestivé onemocnění ho dlouhodobě omezovalo a snižovalo jeho životní komfort. Choroba alergického původu opakovaně způsobuje záněty a zpočátku dobře reaguje na lokální protizánětlivou léčbu. Bohužel v případě Silvia už přestávala medikace působit. Proto bylo potřeba zavést speciální tělísko, které pomáhá. Nyní by už měl být Silvio bez bolestí a v pořádku.

Foto: Veterinární univerzita Brno

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Českých novin, BBC, CNN, Ekolist, Brněnská drbna

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…