Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Operace koníka, přátelské troubení hrochů a nová mláďata. Milovníci zvířat pookřejí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Dobré zprávy ze světa zvířat jsou tentokrát poněkud netradiční. Netýkají se totiž jen nových přírůstků, ale i záchrany oka nemocného koně nebo nejnovějšího zjištění vědců ohledně hrochů. Ti jsou totiž mnohem inteligentnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Své přátele hroši nezapřou

Vědci přišli s unikátním poznatkem. Hlasité troubení, které je pro hrochy charakteristické, těmto savcům umožňuje rozpoznat kamarády od nepřátel. Tým výzkumníka Nicolase Mathevona z Univerzity Jeana Monneta ve francouzském městě Saint-Etienne dospěl k závěru, že zvířata pravděpodobně dokážou rozpoznat konkrétní jednotlivce podle jejich hlasů. Doposud se nevědělo, k čemu troubení hrochů slouží, jedná se tedy o poměrně zásadní zjištění.

Francouzští vědci nahráli zvuky hrochů žijících v rezervaci Maputo v Mosambiku, aby zjistili více o jejich komunikaci. Následně je vysílali z břehů jezer, aby zjistili, jak na ně reagují ostatní jedinci. Zjistili přitom, že hroši dokážou podle hlasu rozeznat své přátele, sousedy i cizí jedince. Kromě toho mohou podle vědců pravděpodobně rozlišovat i mezi jednotlivci. Toto tvrzení se však bude muset teprve ověřit.

Ilustrační foto: Pixabay

Sloní dvojčata z Keni potěšila svět

Keňský úspěch vykouzlil úsměv na tváři všem, kteří milují zvířata. V tamní přírodní rezervaci Samburu se v druhé půlce ledna narodila sloní dvojčata. Jedná se o veliký úspěch, protože dvojčata slonů se rodí velmi výjimečně. Poprvé a naposledy tam přišla na svět v roce 2006, což je před více než patnácti lety. Bohužel tehdy mláďata krátce po narození uhynula.

Sloni v Africe čelí velkému tlaku ze strany pytláků. Keňská vláda se snaží slony zachránit a její úsilí už nese ovoce. Podle CNN se počet slonů na území Keni mezi lety 1989 a 2018 více než zdvojnásobil.

Koník bude mít zrak jako ostříž

I zvířata někdy potřebují chirurgický zákrok, aby jejich život byl plnohodnotný. Odborníci z Veterinární univerzity Brno léčili koně Silvia pomocí voperování speciálního tělíska do oka. Jednalo se o řešení imunitně zprostředkovaného zánětu rohovky levého oka. Bolestivé onemocnění ho dlouhodobě omezovalo a snižovalo jeho životní komfort. Choroba alergického původu opakovaně způsobuje záněty a zpočátku dobře reaguje na lokální protizánětlivou léčbu. Bohužel v případě Silvia už přestávala medikace působit. Proto bylo potřeba zavést speciální tělísko, které pomáhá. Nyní by už měl být Silvio bez bolestí a v pořádku.

Foto: Veterinární univerzita Brno

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Českých novin, BBC, CNN, Ekolist, Brněnská drbna

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…