Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Operace koníka, přátelské troubení hrochů a nová mláďata. Milovníci zvířat pookřejí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Dobré zprávy ze světa zvířat jsou tentokrát poněkud netradiční. Netýkají se totiž jen nových přírůstků, ale i záchrany oka nemocného koně nebo nejnovějšího zjištění vědců ohledně hrochů. Ti jsou totiž mnohem inteligentnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Své přátele hroši nezapřou

Vědci přišli s unikátním poznatkem. Hlasité troubení, které je pro hrochy charakteristické, těmto savcům umožňuje rozpoznat kamarády od nepřátel. Tým výzkumníka Nicolase Mathevona z Univerzity Jeana Monneta ve francouzském městě Saint-Etienne dospěl k závěru, že zvířata pravděpodobně dokážou rozpoznat konkrétní jednotlivce podle jejich hlasů. Doposud se nevědělo, k čemu troubení hrochů slouží, jedná se tedy o poměrně zásadní zjištění.

Francouzští vědci nahráli zvuky hrochů žijících v rezervaci Maputo v Mosambiku, aby zjistili více o jejich komunikaci. Následně je vysílali z břehů jezer, aby zjistili, jak na ně reagují ostatní jedinci. Zjistili přitom, že hroši dokážou podle hlasu rozeznat své přátele, sousedy i cizí jedince. Kromě toho mohou podle vědců pravděpodobně rozlišovat i mezi jednotlivci. Toto tvrzení se však bude muset teprve ověřit.

Ilustrační foto: Pixabay

Sloní dvojčata z Keni potěšila svět

Keňský úspěch vykouzlil úsměv na tváři všem, kteří milují zvířata. V tamní přírodní rezervaci Samburu se v druhé půlce ledna narodila sloní dvojčata. Jedná se o veliký úspěch, protože dvojčata slonů se rodí velmi výjimečně. Poprvé a naposledy tam přišla na svět v roce 2006, což je před více než patnácti lety. Bohužel tehdy mláďata krátce po narození uhynula.

Sloni v Africe čelí velkému tlaku ze strany pytláků. Keňská vláda se snaží slony zachránit a její úsilí už nese ovoce. Podle CNN se počet slonů na území Keni mezi lety 1989 a 2018 více než zdvojnásobil.

Koník bude mít zrak jako ostříž

I zvířata někdy potřebují chirurgický zákrok, aby jejich život byl plnohodnotný. Odborníci z Veterinární univerzity Brno léčili koně Silvia pomocí voperování speciálního tělíska do oka. Jednalo se o řešení imunitně zprostředkovaného zánětu rohovky levého oka. Bolestivé onemocnění ho dlouhodobě omezovalo a snižovalo jeho životní komfort. Choroba alergického původu opakovaně způsobuje záněty a zpočátku dobře reaguje na lokální protizánětlivou léčbu. Bohužel v případě Silvia už přestávala medikace působit. Proto bylo potřeba zavést speciální tělísko, které pomáhá. Nyní by už měl být Silvio bez bolestí a v pořádku.

Foto: Veterinární univerzita Brno

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Českých novin, BBC, CNN, Ekolist, Brněnská drbna

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…