Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Ilustrační foto: Pixabay

Co by se stalo, kdyby se za několik let astronautovi udělalo špatně během vesmírné mise na Mars? Je možné, aby mu byla poskytnuta efektivní lékařská pomoc i ve vesmírných podmínkách? Na tuto otázku se zaměřuje Euro News.

Cesta na Rudou planetu trvá podle NASA přibližně sedm měsíců, přičemž vzdálenost činí přes 480 milionů km. To není zrovna blízko, pokud potřebujete navigaci v případě lékařské pohotovosti. Je to problém, který se odborníci pokoušejí vyřešit léta, a odpovědí může být malý robotický chirurg s názvem MIRA (zkratka pro miniaturizovaný robotický asistent in vivo), který bude už v roce 2024 poslán na ISS na testovací misi.
MIRA je výtvorem Shanea Farritora, profesora inženýrství na University of Nebraska-Lincoln v USA, který tuto technologii zkoumá posledních 20 let. Práce jeho týmu upoutala pozornost NASA, která podpořila výzkum částkou 100 000 dolarů, aby mohl být robot přípraven k nasazení.

Jak zařízení MIRA funguje?

Malý robot vážící méně než kilogram v podstatě vypadá jako válec se dvěma pohyblivými hroty na dně, které jsou schopné prořezávat lidskou tkáň a držet předměty (a části těla). Nenechte se ale zmást jeho relativně jednoduchým vzhledem. Podle jeho tvůrců může MIRA fungovat i jako asistent lékaře fyzicky přítomného na operačním sále. Zejména proto, že je tak malý a lze jej vložit do těla pacienta malým řezem, což umožňuje lékařům provádět břišní operace minimálně invazivním způsobem. Zároveň zvládá fungovat jako zařízení umožňující lékařům provádět operace na dálku.

Tímto způsobem je robot revoluční a mohl by potenciálně umožnit astronautům zapojených do dlouhých, vzdálených vesmírných misí, jako jsou ty na Mars, aby byli v případě naléhavé potřeby lékařsky ošetřeni, i když chirurg není fyzicky přítomen.

Zdroj: Virtual Incision

Na palubě ISS bude MIRA pracovat autonomně bez pokynů osobního lékaře. Robot ale nebude testován na lidech, omezí se na stříhání natažených gumiček a tlačení kovových kroužků po drátu, imitující gesta prováděná při skutečných operacích.

MIRA ještě není zcela připraven k vyslání na mise do hlubokého vesmíru. Musí být provedeno rozsáhlé testování, aby se odborníci ujistili, že jeho použití je bezpečné a že je dostatečně odolný, aby mohl cestovat do vesmíru.

Chirurgie se na místech s nulovou gravitací nikdy předtím neprováděla, ale bude určitě potřeba, protože lidé se začnou ve svých vesmírných průzkumech odvažovat dál a dál. Možnost lékařského ošetření tak brzy bude nutnou výbavou.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…