Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První pacient ve střední Evropě byl úspěšně operován robotem

2 minuty radosti
Foto: FN Motol

Všechno je jednou poprvé a platí to i v případě operací pomocí robota. Jako první ve střední a východní Evropě začali v březnu tohoto roku lékaři z Fakultní nemocnice Motol při navrácení sluchu prostřednictvím zavedení kochleárního implantátu používat robotický systém RobOtol.

Čest být prvním pacientem při zákroku tohoto druhu získal dvouletý chlapec. Podezření na sluchovou vadu u něj bylo vysloveno už po narození a později byla diagnostikovaná praktická hluchota. Lidské řeči nerozuměl ani po zesílení s nejlepšími sluchadly a jeho řeč se nerozvíjela. Lékaři předpokládají, že s implantátem dovede slyšet a rozumět řeči. Postupně se tak může naučit mluvit a dožene své slyšící vrstevníky.

Robotické rameno RobOtol je novinkou, která byla uvedena na trh na jaře roku 2019. Systém vznikl ve Francii a Česká republika se tak po Německu, Itálii a Belgii stala další evropskou zemí, která tento systém využívá. Hlavní indikací pro použití robotického ramene je zavádění kochleárního implantátu u dospělých i dětských pacientů trpících vážným poškození sluchu či hluchotou. „Robot pomáhá při zavedení elektrod do vnitřního ucha, eliminuje třes ruky operatéra a umožňuje výrazně zpomalit rychlost vkládání elektrodového svazku, čímž chrání jemné struktury vnitřního ucha. Robotické rameno je nicméně stále řízeno a naváděno chirurgem, který zvolením správného úhlu a rychlosti pohybu zajistí šetrný a bezpečný průběh operace. Není to však jediná indikace, RobOtol může pomoci i u dalších operací v oblasti ucha, jako je například třmínková chirurgie, tympanoplastické operace či aplikace léčiv do středouší,“ uvedl Jan Plzák, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Fakultní nemocnice Motol.

Zdroj: FN Motol

Související články

Zaručeně zlepší den

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…