Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Barbora Fodorová je zakládající členkou projektu Chcu to v Brně. Zdroj fotografie: archiv projektu

Chybí vám přechod ve vaší ulici? Necítíte se ve své čtvrti bezpečně? Chcete se podílet na kulturním dění v Brně? Všechno jde, když se chce, jak říká Barbora Fodorová – členka autorského týmu projektu Chcu to v Brně. Jeho prostřednictvím se brněnští studenti snaží pomoci občanům aktivně se podílet na veřejném dění.

Kde se vzalo Chcu to v Brně?

Chcu to v Brně je výsledkem mnohem většího projektu Generation Europe. Je to obrovský projekt Německa a Evropské Unie, který má za cíl během tří let spojit mladé lidi z patnácti evropských zemí. Každá země si v průběhu vytvoří vlastní projekt týkající se aktivního občanství na lokální úrovni.

Jak se skupina brněnských studentů prosadí ve veřejném dění města?

Myslím, že být pod záštitou tak velkého projektu a částečně financováni Evropskou Unií nám velmi pomohlo. Ale co se týče komunikace s úřady, shánění grantů a protlačení našeho projektu na veřejnost, tak v tom jsme byli na vlastní pěst. A zvládli jsme to. Jak se říká, všechno jde, jen se musí chtít.

Zdroj fotografie: Canva

Lidé si na vašich webových stránkách mohou zvolit kategorii, ve které by chtěli něco změnit: bezpečnost, politika, kultura a mnoho dalších. Co následuje dál?

Pod jednotlivé oblasti jsme rozdělili 40 nejčastějších problémů, se kterými se obyvatelé Brna podle našeho průzkumu potýkají. Každý problém má vypracované řešení – jak postupovat, na jaký úřad se obrátit, jaký formulář použít, tipy, na co se zaměřit. Pokud by se konkrétní problém na webovkách nenacházel, mohou se občané obrátit přímo na nás a my mu rádi poradíme.

Fungujete tedy pouze jako zprostředkovatelé?

Naší myšlenkou je zjednodušit komunikaci mezi občany a úřady, protože právě na komunikaci podle našich průzkumů a zkušeností řešení problémů mnohdy vázne. Snažíme se motivovat lidi, aby byli ve svém městě aktivnější. Přičinění o změnu necháváme tedy hlavně na nich samotných.

Zdroj: web projektu

Potřebují brněnští občané postrčit, aby se do veřejného dění zapojili?

Neřekla bych postrčit. Problém vidím spíše v tom, že většina obyvatel Brna netuší, že se mohou do veřejného dění zapojit i jinak než u voleb. Takže se naším projektem snažíme zvýšit povědomí o tom, že lidé samotní mohou mnohé změnit a není to ani tak náročné, jak by si mohli myslet.

Jak se o vás lidé mohou dozvědět, když se chtějí zapojit?

Máme webovky, facebookovou stránku, poutače v tramvajích a také pěkně old-school způsobem roznášíme letáčky. Od září plánujeme workshopy s tématikou aktivního občanství určené hlavně pro druhý stupeň základních škol a pro střední školy. Myslím, že právě přes novou generaci Brňáků by se nám mohlo podařit rozšířit řady aktivních občanů. Pokud vše půjde na školách dobře, plánujeme i verzi pro širší veřejnost.

Medailonek

Barbora je čtyřiadvacetiletá malířka, vášnivá cestovatelka a začínající grafická designérka. Pochází ze Slovenska, ale v Brně žije už pět let a zamilovala si jeho otevřenost a uvolněnost, stejně tak jako místní kulturní a kavárenskou scénu. I proto se rozhodla aktivizovat právě v Brně a zasadit se zde o změnu k lepšímu. V Chcu to v Brně má na starosti spolupráci s grafiky a dohled nad webem a promo materiály.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Technologie NASA zvládá rozpoznat nemoci rostlin shora

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Legalizace marihuany v Německu je na spadnutí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…