Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Barbora Fodorová je zakládající členkou projektu Chcu to v Brně. Zdroj fotografie: archiv projektu

Chybí vám přechod ve vaší ulici? Necítíte se ve své čtvrti bezpečně? Chcete se podílet na kulturním dění v Brně? Všechno jde, když se chce, jak říká Barbora Fodorová – členka autorského týmu projektu Chcu to v Brně. Jeho prostřednictvím se brněnští studenti snaží pomoci občanům aktivně se podílet na veřejném dění.

Kde se vzalo Chcu to v Brně?

Chcu to v Brně je výsledkem mnohem většího projektu Generation Europe. Je to obrovský projekt Německa a Evropské Unie, který má za cíl během tří let spojit mladé lidi z patnácti evropských zemí. Každá země si v průběhu vytvoří vlastní projekt týkající se aktivního občanství na lokální úrovni.

Jak se skupina brněnských studentů prosadí ve veřejném dění města?

Myslím, že být pod záštitou tak velkého projektu a částečně financováni Evropskou Unií nám velmi pomohlo. Ale co se týče komunikace s úřady, shánění grantů a protlačení našeho projektu na veřejnost, tak v tom jsme byli na vlastní pěst. A zvládli jsme to. Jak se říká, všechno jde, jen se musí chtít.

Zdroj fotografie: Canva

Lidé si na vašich webových stránkách mohou zvolit kategorii, ve které by chtěli něco změnit: bezpečnost, politika, kultura a mnoho dalších. Co následuje dál?

Pod jednotlivé oblasti jsme rozdělili 40 nejčastějších problémů, se kterými se obyvatelé Brna podle našeho průzkumu potýkají. Každý problém má vypracované řešení – jak postupovat, na jaký úřad se obrátit, jaký formulář použít, tipy, na co se zaměřit. Pokud by se konkrétní problém na webovkách nenacházel, mohou se občané obrátit přímo na nás a my mu rádi poradíme.

Fungujete tedy pouze jako zprostředkovatelé?

Naší myšlenkou je zjednodušit komunikaci mezi občany a úřady, protože právě na komunikaci podle našich průzkumů a zkušeností řešení problémů mnohdy vázne. Snažíme se motivovat lidi, aby byli ve svém městě aktivnější. Přičinění o změnu necháváme tedy hlavně na nich samotných.

Zdroj: web projektu

Potřebují brněnští občané postrčit, aby se do veřejného dění zapojili?

Neřekla bych postrčit. Problém vidím spíše v tom, že většina obyvatel Brna netuší, že se mohou do veřejného dění zapojit i jinak než u voleb. Takže se naším projektem snažíme zvýšit povědomí o tom, že lidé samotní mohou mnohé změnit a není to ani tak náročné, jak by si mohli myslet.

Jak se o vás lidé mohou dozvědět, když se chtějí zapojit?

Máme webovky, facebookovou stránku, poutače v tramvajích a také pěkně old-school způsobem roznášíme letáčky. Od září plánujeme workshopy s tématikou aktivního občanství určené hlavně pro druhý stupeň základních škol a pro střední školy. Myslím, že právě přes novou generaci Brňáků by se nám mohlo podařit rozšířit řady aktivních občanů. Pokud vše půjde na školách dobře, plánujeme i verzi pro širší veřejnost.

Medailonek

Barbora je čtyřiadvacetiletá malířka, vášnivá cestovatelka a začínající grafická designérka. Pochází ze Slovenska, ale v Brně žije už pět let a zamilovala si jeho otevřenost a uvolněnost, stejně tak jako místní kulturní a kavárenskou scénu. I proto se rozhodla aktivizovat právě v Brně a zasadit se zde o změnu k lepšímu. V Chcu to v Brně má na starosti spolupráci s grafiky a dohled nad webem a promo materiály.

Související články

Byznys

V Brně začíná projekt RE-USE. Pomůže lidem i přírodě

Inspirace

Pocitová mapa v Brně pomáhá změnit tuto moravskou metropoli

Nezařazené

Brno finančně podpoří oživení nábřeží místních řek

Inspirace

Brněnský projekt pro bydlení lidí v nouzi získal evropskou cenu

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zázraky se dějí. V olomoucké zoo se narodilo mládě velbloudí babičce

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.