Během října se v našem druhém největším městě urodilo spoustu dobrého. Na přehršel jednorázových obalů (nejen) v brněnských koších upozornil projekt Jednička. Životní prostředí není lhostejné ani místnímu infocentru, které rozšiřuje nabídku ekologických suvenýrů. Pobyt venku si budou moct občané ještě víc užívat díky vzniku nového parku i prodloužení provozu restauračních zahrádek.
Během dvou měsíců se brownfield bývalé vojenské jídelny na Kraví hoře proměnil v nový brněnský park, který byl v průběhu října otevřen. Na místě byly vysázeny čtyři desítky stromů a přes stovku keřů, založeny byly trávníky, květinové louky a v příštím roce návštěvníky parku potěší i stovky kvetoucích narcisů. Prostor vedle lavic a laviček oživí venkovní posilovací prvky nebo dvojice veřejných grilů.
Pro turisty i místní si Brno připravilo nové suvenýry v rámci kolekce #PřipravBrno. Ta vyniká tím, že je lokální a ekologická. K dárkům, jako je víno nebo káva, nyní přibyly skleněné lahve, sáčky na ovoce, čokoláda v recyklovaném obalu nebo nerezová termoska. Nákupem těchto suvenýrů lidé přispívají na péči o zeleň ve městě. Dosud se takto podařilo získat přes 60 tisíc korun.
Během teplých letních večerů je v centru Brna živo na každém rohu a letos lidé ze zahrádek nezmizí ani s podzimním ochlazením. Radnice totiž povolila venkovní posezení i v listopadu a prosinci, kdy doprovodí adventní trhy konané na několika místech ve městě.
Provozování restauračních zahrádek bylo letos v Brně možné zdarma, jako bonus tak město přidalo další dva měsíce navíc. Pro podnikatele v gastro odvětví jde o jakési bolestné za těžké koronavirové měsíce, kdy mohli fungovat jen v omezeném režimu. Radnice zatím eviduje okolo stovky zájemců o zachování venkovního posezení až do prosince, přičemž se předpokládá, že restauratéři zahrádky uzpůsobí zimnímu počasí.
Jen v historickém centru Brna se v jednotlivých odpadkových koších denně nashromáždí přes 1,4 kilogramu odpadků. Do nich se doslova vlastníma rukama pustila parta místních mladých nadšenců, která se tak sama přesvědčila, že značnou část z nich tvoří obaly, které vůbec nemusely vzniknout anebo se mohly alespoň vytřídit. A právě z těch vytvořili velkou skulpturu ve tvaru čísla jedna, kterou umístili na náměstí Svobody.
Socha zde stála přes měsíc, kdy měla za cíl upozornit na problém nadměrné produkce odpadu. Poté byla v digitální podobě vydražena a nyní hledá nový, fyzický domov. Její autoři přitom vyzývají: „Přestaňme společně plýtvat, protože budoucnost máme jen jednu“.
Zdroj: brno.cz, brnenska.drbna.cz
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…