Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z Brna: Socha z odpadků, nový park i ekologické suvenýry

Na Kraví hoře vyrostl nový brněnský park. Foto: se svolením města Brna

Během října se v našem druhém největším městě urodilo spoustu dobrého. Na přehršel jednorázových obalů (nejen) v brněnských koších upozornil projekt Jednička. Životní prostředí není lhostejné ani místnímu infocentru, které rozšiřuje nabídku ekologických suvenýrů. Pobyt venku si budou moct občané ještě víc užívat díky vzniku nového parku i prodloužení provozu restauračních zahrádek.

Kraví hora bude ještě zelenější

Během dvou měsíců se brownfield bývalé vojenské jídelny na Kraví hoře proměnil v nový brněnský park, který byl v průběhu října otevřen. Na místě byly vysázeny čtyři desítky stromů a přes stovku keřů, založeny byly trávníky, květinové louky a v příštím roce návštěvníky parku potěší i stovky kvetoucích narcisů. Prostor vedle lavic a laviček oživí venkovní posilovací prvky nebo dvojice veřejných grilů.

Ekologické suvenýry pomůžou místní zeleni

Pro turisty i místní si Brno připravilo nové suvenýry v rámci kolekce #PřipravBrno. Ta vyniká tím, že je lokální a ekologická. K dárkům, jako je víno nebo káva, nyní přibyly skleněné lahve, sáčky na ovoce, čokoláda v recyklovaném obalu nebo nerezová termoska. Nákupem těchto suvenýrů lidé přispívají na péči o zeleň ve městě. Dosud se takto podařilo získat přes 60 tisíc korun.

Předem stanovená suma z každého suvenýru pomůže městské zeleni. Foto: se svolením města Brna

Zahrádky oživí město i v zimě

Během teplých letních večerů je v centru Brna živo na každém rohu a letos lidé ze zahrádek nezmizí ani s podzimním ochlazením. Radnice totiž povolila venkovní posezení i v listopadu a prosinci, kdy doprovodí adventní trhy konané na několika místech ve městě.

Provozování restauračních zahrádek bylo letos v Brně možné zdarma, jako bonus tak město přidalo další dva měsíce navíc. Pro podnikatele v gastro odvětví jde o jakési bolestné za těžké koronavirové měsíce, kdy mohli fungovat jen v omezeném režimu. Radnice zatím eviduje okolo stovky zájemců o zachování venkovního posezení až do prosince, přičemž se předpokládá, že restauratéři zahrádky uzpůsobí zimnímu počasí.

Socha upozornila na problém s odpadky

Jen v historickém centru Brna se v jednotlivých odpadkových koších denně nashromáždí přes 1,4 kilogramu odpadků. Do nich se doslova vlastníma rukama pustila parta místních mladých nadšenců, která se tak sama přesvědčila, že značnou část z nich tvoří obaly, které vůbec nemusely vzniknout anebo se mohly alespoň vytřídit. A právě z těch vytvořili velkou skulpturu ve tvaru čísla jedna, kterou umístili na náměstí Svobody.

Sochu „zdobily“ kelímky, plastové lahve nebo plechovky. Foto: OneCup

Socha zde stála přes měsíc, kdy měla za cíl upozornit na problém nadměrné produkce odpadu. Poté byla v digitální podobě vydražena a nyní hledá nový, fyzický domov. Její autoři přitom vyzývají: „Přestaňme společně plýtvat, protože budoucnost máme jen jednu“.

Zdroj: brno.cz, brnenska.drbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…