Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Charitativní projekty snižující počet opuštěných lidí slaví výročí

Foto: Pixabay

V prosinci je to přesně rok, kdy Dobrovolnické centrum Diecézní charity Brno pomáhá prostřednictvím projektu Dobré srdce domů. Také telefonní linka pro osamělé oslavila výročí. Obě iniciativy se věnují opuštěným lidem. Jejich cílem je dát druhým najevo, že nejsou sami, ačkoli si tak mohou připadat.

Projekt Dobré srdce domů funguje tak, že opuštěnému člověku najde vhodného dobrovolníka, se kterým se pak osamělá osoba pravidelně setkává a buduje vztah. „Programu s názvem Dobré srdce domů se už zúčastnilo 22 klientů a 20 dobrovolníků. Společně prožili více než 400 hodin rozhovorů, vycházek nebo jiných hezkých chvilek,“ vysvětlila koordinátorka Dobrovolnického centra Charity Jana Prušková.

Do programu se zapojují nejen senioři, ale i mladší lidé. Projekt nemá žádné věkové omezení. „Od počátku bylo naším cílem pomoci lidem, kteří se cítí sami a nemají nikoho, s kým by pravidelně trávili čas. Během roku využívali Dobré srdce domů klienti Charity i další lidé z Brna a okolí. Například deset dvojic už půl roku díky programu chodí na vycházky, do kavárny, hrají hry nebo navštěvují nejrůznější akce. A přidávají se další. Máme radost, že se nám daří propojovat lidi a snižovat počet osamělých,“ uvedla Prušková.

Osamělí lidé se mohou také obrátit na speciální linku. Člověk se totiž může cítit sám, ačkoli je obklopený lidmi. Některé osoby mohou postrádat porozumění či hluboké rozhovory. Právě pro ty je určeno telefonní číslo 776 018 533. Funguje ve všední dny od 9 do 15 hodin a je taktéž provozována Charitou.

Zdroj: Diecézní charita Brno

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 2 000 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…