Preferujete lokálně pěstované potraviny, které k nám necestují přes půl světa? Budoucnost pěstování tkví právě ve vertikálním farmaření. Díky němu lze pěstovat na malém prostoru velké množství plodin v přesně regulovaných podmínkách.
V Dánsku vznikla největší vertikální farma v Evropě, za níž stojí tchajwanská společnost Yes Health Group. Novinka povede k větší soběstačnosti a podpoří lokální produkci. Ročně by měla vyprodukovat až tisíc tun rostlin. Běžně by pro takovou produkci bylo nutné zabrat rozsáhlou zemědělskou plochu. Jedinečnost tohoto projektu spočívá právě v tom, že se celý proces růstu rostlin odehrává v jedné hale, která se rozprostírá na ploše necelých sedmi tisíc metrů čtverečních.
V tamních regálech probíhá proces takzvané hydroponie. Tento způsob pěstování oproti klasickým formám vyžaduje minimální množství vody a není při něm potřeba užívat pesticidy. Semena nejprve klíčí v gelu a po vytvoření kořenového systému rostou ve vodě s přídavkem biohnojiva vyrobeného ze zbytků dříve vypěstovaných rostlin. Rostliny, které rostou přibližně dva až tři týdny, dostanou naprosto vyváženou dávku živin a světla produkovaného více než dvaceti tisíci LED zdroji. Elektřina je proto v případě vertikálních farem jedním z největších nákladů. I z toho důvodu byla tato farma navržena zároveň jako větrná elektrárna. Novinka tedy podporuje i větší udržitelnost.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…