Až o tři dny déle udrží potraviny čerstvé nový obal vědců z Technologické univerzity Nanyang v Singapuru a Harvardské univerzity. Chytrý vynález navíc účinně bojuje proti škodlivým bakteriím a houbám.
Speciální obal na jídlo se skládá z kukuřičného proteinu zvaného zein, škrobu a dalších přírodních polymerů. Díky tomu se po vyhození v přírodě zcela rozloží. Materiál je napuštěn přírodní antibakteriální směsí z tymiánového oleje a kyseliny citronové. Při zvýšené vlhkosti nebo útoku bakterií škodlivých lidskému organismu materiál funguje antibakteriálně. Jídlo tak udrží čerstvé déle než běžné obaly.
„Chytrý systém antibakteriální obrany se spustí výhradně v přítomnosti bakterií či při vysoké vlhkosti. Díky tomu minimalizujeme působení chemie na potraviny a dokážeme zachovat přírodní strukturu baleného jídla,“ uvedla Mary Chan z NTU Singapore. Díky svým vlastnostem jsou obaly vhodné například k balení ovoce a zeleniny, syrového masa či hotových jídel.
Zdroj: INHABITAT, Nanyang Technological University Singapore
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…