Nový lék na cukrovku snižuje riziko onemocnění srdce a cév

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

S cukrovkou se v České republice léčí asi osm procent obyvatel a onemocnění představuje v současné době celosvětový zdravotnický problém. Nové léky proti cukrovce by měly jako první v historii snižovat riziko onemocnění srdce a cév.

Nové léčivo pomůže cukrovkářům výrazně snížit rizika související s nemocí. Pro cukrovkáře je asi největší hrozbou proces kornatění tepen, který se může projevit závažnými komplikacemi v podobně infarktu myokardu, ischemické choroby dolních končetin nebo mozkové mrtvice. Právě tyto choroby jsou příčinou úmrtí asi sedmdesáti pěti procent pacientů s cukrovkou 2. typu.

Zatímco doteď mohli pacienti riziko nemocí srdce a cév snižovat pouze dodržováním patřičné životosprávy, nyní přišli vědci s novou léčebnou možností. Díky empagliflozinu, léku určenému k léčbě diabetu mellitu 2. typu, je možné riziko nemocí srdce a cév snižovat i užíváním tabletek. Nový lék patří do nejnovější generace léků proti cukrovce a pracuje tak, že omezuje zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. Nevstřebaný cukr pak tělo vyloučí močí.

V nedávném výzkumu, který vědci provedli na sedmi tisících dobrovolníků ze dvaačtyřiceti zemí světa, se potvrdily příznivé účinky léku. Pravidelné užívání tabletek účinně reguluje hladinu krevního cukru a snižuje i riziko rozvoje nemoc srdce a cév. Pacienti navíc zaznamenali i mírný úbytek hmotnosti.

Zdroj: ulekare.cz; ČTK

Autor článku

Barbora Jahodová