Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zvýhoděné jízdné i lítačka na kola. V Rakousku se bude cestovat ještě ekologičtěji

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Lítačka na sdílená kola, nebo rovnou roční jízdenka na hromadnou dopravu napříč zemí? V Rakousku se snaží podporovat ekologický způsob cestování a snížit tak množství vypouštěných emisí. Zájemci si nově mohou pořídit zvýhodněné jízdenky a šetřit tím své peníze i přírodu.

Pro všechny, kteří v Rakousku často cestují napříč městy, přišla země s novým řešením, jak ušetřit peníze za dopravu a ještě přitom zbytečně nezatěžovat životní prostředí. Roční jízdenku Klimaticket mohou lidé využívat ve vlacích, autobusech ï v městské hromadné dopravě po celé zemi. Jízdenku si mohou zájemci pořídit za 1095 eur, což je zhruba 28 tisíc korun, rodiny či senioři pak mají nárok na výhodnější cenu.

Po Vídni jedině na kole

Při snaze eliminovat znečištění ovzduší jsou pak především ve velkých městech ideálním prostředkem kola. Ve Vídni proto zavedli na sdílená kola obdobu české Lítačky. V následujícím roce by do ulic rakouské metropole měly přibýt asi 3 tisíce nových kol, která bude provozovat místní dopravní podnik Wiener Linien, a to pod značkou WienMobil Rad. Při zakoupení předplatného kuponu pak mohou lidé využívat tento dopravní prostředek za poloviční cenu, což je 30 centů za 30 minut jízdy.   

Radní pro MHD Peter Hanke a ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl. Foto Tobias Holzer, Stadt Wien

První výpůjční stanice by ve městě měly vzniknout v dubnu příštího roku, celkem pak ve Vídni vyroste těchto stanic 185. „Nový koncept bikesharingu přinese v budoucnu dvojnásobný počet kol, mnoho nových stanovišť, a to ve všech třiadvacet městských obvodech,“ vysvětlil městský radní pro MHD Peter Hanke.

Zdroj: ekolist, Stadt Wien

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…