Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zvýhoděné jízdné i lítačka na kola. V Rakousku se bude cestovat ještě ekologičtěji

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Lítačka na sdílená kola, nebo rovnou roční jízdenka na hromadnou dopravu napříč zemí? V Rakousku se snaží podporovat ekologický způsob cestování a snížit tak množství vypouštěných emisí. Zájemci si nově mohou pořídit zvýhodněné jízdenky a šetřit tím své peníze i přírodu.

Pro všechny, kteří v Rakousku často cestují napříč městy, přišla země s novým řešením, jak ušetřit peníze za dopravu a ještě přitom zbytečně nezatěžovat životní prostředí. Roční jízdenku Klimaticket mohou lidé využívat ve vlacích, autobusech ï v městské hromadné dopravě po celé zemi. Jízdenku si mohou zájemci pořídit za 1095 eur, což je zhruba 28 tisíc korun, rodiny či senioři pak mají nárok na výhodnější cenu.

Po Vídni jedině na kole

Při snaze eliminovat znečištění ovzduší jsou pak především ve velkých městech ideálním prostředkem kola. Ve Vídni proto zavedli na sdílená kola obdobu české Lítačky. V následujícím roce by do ulic rakouské metropole měly přibýt asi 3 tisíce nových kol, která bude provozovat místní dopravní podnik Wiener Linien, a to pod značkou WienMobil Rad. Při zakoupení předplatného kuponu pak mohou lidé využívat tento dopravní prostředek za poloviční cenu, což je 30 centů za 30 minut jízdy.   

Radní pro MHD Peter Hanke a ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl. Foto Tobias Holzer, Stadt Wien

První výpůjční stanice by ve městě měly vzniknout v dubnu příštího roku, celkem pak ve Vídni vyroste těchto stanic 185. „Nový koncept bikesharingu přinese v budoucnu dvojnásobný počet kol, mnoho nových stanovišť, a to ve všech třiadvacet městských obvodech,“ vysvětlil městský radní pro MHD Peter Hanke.

Zdroj: ekolist, Stadt Wien

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…