Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Ilustrační foto: Freepik

Chemici z jihozápadní části Anglie Gloucestershire vyvinuli speciální typ leteckého paliva vyrobený pouze z lidských exkrementů. Podle nezávislých testů je tento druh pohonu téměř totožný s běžným fosilním palivem a podle Cranfieldské univerzity má až o 90 % nižší uhlíkovou stopu, uvádí server BBC.

Chtěli jsme najít surovinu s opravdu nízkou hodnotou, která by byla velmi hojná. A výkal samozřejmě je hojný,“ uvádí ředitel společnosti Firefly Green Fuels James Hygate. „Samozřejmě by se spotřebovala energie (při výrobě), ale když se podíváme na životní cyklus paliva, 90% úspora je ohromující, takže ano, musíme používat energii, ale je mnohem nižší ve srovnání s výrobou fosilních paliv,“ vysvětluje Hygate a doplňuje, že byť je tento nový druh paliva chemicky totožný s petrolejem na fosilní bázi, neobsahuje v sobě žádný fosilní uhlík.

Hygate začal přeměňovat řepkový olej na bionaftu už před dvaceti lety, při vývoji paliva z lidských výkalů spojil síly s londýnským chemikem z Imperial College Sergio Limaem. „Je to tak vzrušující, protože to bylo vyrobeno z udržitelné suroviny, ke které všichni přispíváme,“ popisuje doktor Lima své dojmy z tvorby a výsledků.

Podle Jamese Hygatea vyprodukuje člověk za rok tolik výkalů, že to stačí na výrobu až 5 litrů leteckého paliva. Let osobním tryskáčem z Londýna do New Yorku by vyžadoval roční odpadní vody 10 000 lidí. V současnosti je udržitelná pouze 0,1 % leteckého paliva, cílem anglických chemiků je zvýšit tento podíl na 5 %.

Letecká doprava je podle Evropské agentury třetím největším producentem emisí skleníkových plynů (předčí ji jen silniční a lodní doprava), kteří přispívají ke změně klimatu. Lidé ji využívají stále více: v roce 2004 letělo téměř dvě miliardy lidí, o patnáct let později už to byl více než dvojnásobek. Některé země se snaží leteckou dopravu omezit, například Francie, která zakázala lety kratší než 2,5 hodiny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…