Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Novinka v léčbě rakoviny: Výzkumníci ničí nádorové buňky nanobublinkami

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Podle tiskové zprávy Univerzity v Tel Avivu vědci vymysleli nový způsob, jak zničit rakovinové nádory. Používají metodu vstřikování nanobublin do krevního řečiště. Ty se shromáždí kolem nádoru a explodují, píše server Interesting Engineering.

Vědci doufají, že by jejich nová léčba mohla nahradit chirurgické odstranění, které je nyní běžným řešením. Léčba je vhodná především pro účinné odstranění nádorů hluboko v těle a zároveň pro pacienty, kteří z nějakého důvodu nemohou absolvovat chirurgické odstranění nádoru. Má však jednu nevýhodu: teplo a vysoká intenzita ultrazvukových vln, které spouští funkci nanobublinek, mohou poškodit tkáně v blízkosti nádoru. Vědci se však snaží tento problém vyřešit vstřikováním nanobublin do krevního řečiště a ne přímo k nádoru.

Ilustrační foto: Pixabay

„Kombinace nanobublin a nízkofrekvenčních ultrazvukových vln poskytuje specifičtější zaměření na oblast nádoru a snižuje toxicitu mimo cíl,“ vysvětlila Dr. Ilovitsh, výzkumnice z univerzitního oddělení biomedicínského inženýrství. „Aplikace nízké frekvence na nanobubliny způsobuje jejich extrémní bobtnání a explozi i při nízkých tlacích. To umožňuje provádět mechanickou destrukci nádorů při nízkotlakých prahových hodnotách,“ rozvádí. Metoda mechanického zneškodnění nádorových bujení je bezpečná, nákladově efektivní a klinicky dostupná.

V rámci výzkumu byl proveden experiment na laboratorním modelu nádoru rakoviny prsu, ale je vysoká pravděpodobnost, že léčba bude účinná i u jiných typů nádorů a v budoucnu také u lidí.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…