České hlavičky nespí zimním spánkem, právě naopak. Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (PřF UHK) nyní pracují na vývoji senzorů a algoritmů, které z vibrací těla pacienta s covidem zjistí, jaký u něj bude vývoj nemoci. Metodu nyní testují v nemocnicích v Chrudimi a v Trutnově.
Zhoršené dýchaní, jeden z typických příznaků covidu-19, chtějí vědci za pomoci senzorů zanalyzovat, klasifikovat a vytvořit jakousi databázi stavů. K vyhodnocování těchto stavů mají posloužit speciálně navržené algoritmy. „Právě tyto algoritmy budou největším přínosem celého projektu. Díky nim budeme moci sledovat progres onemocnění a vyhodnocovat stav pacientů,“ uvedl doktor Filip Studnička z Katedry fyziky PřF UHK.
V konečném důsledku tak bude možné předvídat zhoršení či zlepšení stavů a podle toho přizpůsobit lékařskou péči. „Lékařům to pomůže nejen včas zasáhnout při zhoršujícím se průběhu nemoci, ale zároveň i přeložit pacienta na jiné oddělení a rozložit tak vhodně využití přístrojů, například ventilátorů,“ dodal Studnička.
Do budoucna by měla vzniknout i platforma pro sdílení těchto poznatků. Půjde o databanku dat, kterou budou moci lékaři využít pro další výzkum onemocnění a výměně informací mezi sebou. „V současnosti spolupracujeme s nemocnicemi v Trutnově a Chrudimi, kde postupně osazujeme lůžka, a o zapojení dalších institucí už jednáme,“ uzavřel vedoucí Centra pokročilých technologií PřF UHK doktor Richard Cimler.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…