Alzheimerova choroba postihuje především lidi starší 65 let a kvůli jejím počátečním příznakům je často obtížné ji diagnostikovat. Nově by lékařům mohla se včasným určováním nemoci pomoct umělá inteligence. Podle studie odhalí technologie chorobu až sedm let před jejím vypuknutím.
Umělá inteligence nemoc předpovídá na základě strojové analýzy jazyka. Lékaři používají například obrázky, které ukazují pacientům. Ti pak musí slovně či písemně popsat, co na nich viděli. Systém následně výpovědi vyhodnotí a vyhledá v nich případné nesrovnalosti, které pak lékaři mohou interpretovat.
Novinku vyvinula technologická společnost IBM spolu s farmaceutickou firmou Pfizer. K vytvoření programu vědci použili vzorky od více než 200 pacientů, kteří se testům v minulosti pravidelně podrobovali a z nichž asi polovina chorobou onemocněla, zatímco druhá polovina zůstala zdravá. Na základě těchto dat tak vědci naprogramovali systém, který je nemoc schopný odhalit ze 70 procent.
Zdroj: ihned.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě
Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…