Zachránit životy lidí v chudých přímořských oblastech může vynález novozélandského architekta Henryho Glogau. Navrhl totiž střešní okno, které produkuje světlo i pitnou vodu. Náklady na jeho provoz jsou přitom minimální.
V některých státech Jižní Ameriky je pitná voda tak drahá, že si ji lidé nemohou dovolit. Zdejším obyvatelům se Glogau rozhodl pomoci konstrukcí takzvaného Solar Desalination Skylight. Se svým vynálezem se architekt dostal do finále soutěže Lexus Design Award 2021, která vyzývá mladé talenty k tvorbě designů pro lepší zítřky.
Jak vyplývá ze samotného názvu, systém funguje na principu odsolování vody pomocí slunečního světla. Mořskou vodu stačí do okna umístěného na stropě jednoduše napumpovat. Díky solární energii pak dojde k odpařování a kondenzaci pitné vody, která odtéká do předem připravené nádoby. Oddělená sůl napájí noční LED osvětlení pomocí sodíkové baterie. Jedno zařízení vyrobí půl litru vody denně – i tak malé množství ale může být pro některé chudší komunity záchranou.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…