Vodárenská soustava hlavního města Prahy prošla modernizací, která umožní zvýšit kvalitu kohoutkové vody. Nově filtrují úpravny vody v Podolí a na Želivce přes granulové aktivní uhlí.
Metoda umožňuje efektivnější odstranění umělých organických chemikálií, pesticidů i sloučenin, které ovlivňují chuť a pach vody. Pražská pitná voda dosud podléhala přísnějším a častějším kontrolám než voda balená. Kohoutkovou vodu dnes pije asi 66 procent Pražanů. Dalším zvyšováním její kvality chce zastupitelstvo dosáhnout snížení plastového odpadu i u zbytku spotřebitelů.
„Obaly od balených vod tvoří významnou část odpadu. I když jde o recyklovatelné obaly, je zbytečné, aby tento odpad vůbec vznikal, když vezmeme v potaz kvalitu kohoutkové vody,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček. Investice ve výši 1,2 miliardy korun se kromě Prahy odrazí na kvalitě vody i v dalších městech, jako je Kladno, Beroun, Benešov, Humpolec, Havlíčkův Brod či Pelhřimov.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…