Vodárenská soustava hlavního města Prahy prošla modernizací, která umožní zvýšit kvalitu kohoutkové vody. Nově filtrují úpravny vody v Podolí a na Želivce přes granulové aktivní uhlí.
Metoda umožňuje efektivnější odstranění umělých organických chemikálií, pesticidů i sloučenin, které ovlivňují chuť a pach vody. Pražská pitná voda dosud podléhala přísnějším a častějším kontrolám než voda balená. Kohoutkovou vodu dnes pije asi 66 procent Pražanů. Dalším zvyšováním její kvality chce zastupitelstvo dosáhnout snížení plastového odpadu i u zbytku spotřebitelů.
„Obaly od balených vod tvoří významnou část odpadu. I když jde o recyklovatelné obaly, je zbytečné, aby tento odpad vůbec vznikal, když vezmeme v potaz kvalitu kohoutkové vody,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček. Investice ve výši 1,2 miliardy korun se kromě Prahy odrazí na kvalitě vody i v dalších městech, jako je Kladno, Beroun, Benešov, Humpolec, Havlíčkův Brod či Pelhřimov.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…