Už nějaký ten pátek víme, že Země není jedinou planetou, na které se vyskytuje voda. Na Měsíci se nachází ve formě ledových plátů, které jsou rozptýlené po povrchu. Zdá se, že se tam vyskytují už miliardy let, uvedl server Earth.
Nejnovější výzkum vědců z CU Boulder přišel s variantou, že v důsledku sopečných erupcí, ke kterým došlo na Měsíci před miliardami let, došlo k uvolnění vodní páry. Ta mohla zkondenzovat a poté zmrznout na povrchu jako vrstvy námrazy. Nová studie podporuje teorii, že Měsíc může být zaplaven mnohem větším množstvím vody, než se vědci doposud domnívali.
Vědci využili počítačových simulací, aby se znovu vytvořili identické podmínky, které vládly na Měsíci dlouho předtím, než na Zemi vznikl život. Soustředili se na porozumění tomu, co se stalo s plyny, které vycházely z vybuchujících sopek. Odborníci došli k tomu, že vodní pára mezi těmito plyny mohla zkondenzovat, usadit se na měsíčním povrchu a následně zmrznout, díky čemuž se vytvořily vrstvy ledu silné desítky, nebo dokonce stovky stop. Podle expertů mohou být tyto vrstvy ledu stále přítomné v měsíčních kráterech, zejména v místech, která jsou ve stínu, protože tamní teploty jsou velmi nízké.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth a Interesting Enginnering
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…