Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová technologie dokáže přetvořit lidské myšlenky v obrazy

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: utoronto.ca

Technologie čtoucí lidské myšlenky už nepatří pouze do sci-fi filmů. Vědci vyvinuli metodu, která umí vytvořit digitální obraz toho, co si daná osoba představuje ve své mysli. Využívá se při tom snímání elektrické aktivity mozku.

Výsledky studie byly zveřejněné v časopisu eNeuro. Ve výzkumu tým torontské univerzity využíval neinvazivní metodu EEG k nahrávání elektrické aktivity mozků účastníků, kterým byl prezentován vizuální stimul na počítačové obrazovce. Dalším účastníkům byly ukazovány postupně tváře, zatímco se nahrávala jejich mozková aktivita.

„Když něco vidíme, náš mozek vytvoří mentální obraz, což je v podstatě mentální odraz dané věci. Byli jsme schopni tento proces zachytit prostřednictvím EEG a dostali jsme přímou ilustraci toho, co se děje s mozkem během tohoto procesu,“ uvedl výzkumník Dan Nemrodov.

Následně na počítači, kde byl instalován speciální algoritmus, tým výzkumníků znovu vytvořil obrazy obličejů, na které se účastníci dívali za použití dat nahraných metodou EEG. Algoritmus hledal signály z mozku, které se vztahovaly k danému mentálnímu obrazu, a následně je reprodukoval do digitálního obrazu.

Třebaže rekonstruované digitální obrazy nebyly přesnými kopiemi originálů, protože obsahovaly méně detailů, výzkumník Adrian Nestor uvedl: „Úchvatné je už jen to, že jsme nerekonstruovali jen prosté obrázky čtverečků či trojúhelníků, ale celé lidské tváře, které zahrnují mnoho velmi jemných detailů.“

Zdroj: goodnewsnetwork.org, utoronto.ca

Související články

Inspirace

Přísná dieta může pomoci při léčbě cukrovky

Inspirace

Pobyt na sluníčku může prodloužit život člověka až o dva roky

Společnost

Britská studie představila metodu pro samouzdravení zubů

Inspirace

Vědci přišli s novými poznatky ohledně lidského snění

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.